8.5 C

AU IESIT CU CAPUL SUS

CSM Vaslui – Steaua Bucuresti      28-31 (15-14)

ELIMINATI… Handbalistii vasluieni au iesit cu capul sus din Cupa României la handbal masculin. Trupa lui Leonard Bibirig s-a ridicat în multe momente la nivelul Stelei, dar experienta si valoarea si-a spus cuvântul în ecuatia calificãrii.

CSM Vaslui a început bine si a visat frumos doar o reprizã, în care s-a bãtut de la egal la egal cu Steaua Bucuresti, una dintre cele mai puternice echipe din tarã. Trupa lui Leonard Bibirig a dat o replicã la înãltimea adversarului, însã experienta “ros-albastrilor” si startul slab al reprizei secunde au împiedicat Vasluiul sã producã cea mai mare surprizã a sezonului. Cei peste 900 de spectatori prezenti în Sala Polivalentã au fost în picioare, când CSM Vaslui a deschis scorul în primul minut, prin Sebastian Polocoser. Handbalistii vasluieni s-au aflat la conducerea jocului pânã în minutul 14, când stelistii au revenit si au trecut în avantaj (8-9). Reactia Vasluiului nu s-a lãsat asteptatã, iar în minutul 21 a revenit la conducere, 12-11. Jocul echipei a pierdut din consistentã dupã ce Carali (min. 22) a primit cartonasul rosu, în urma unui fault la Vujic. O decizie gresitã a celor doi arbitri care nu s-au ridicat deloc la nivelul jocului. În minutul 28, CSM Vaslui conducea cu 15-13, dar “ros-albastrii” au mai înscris un gol si la pauzã s-a intrat cu un gol avans pentru vasluieni, 15-14. Handbalistii vasluieni au condus si au controlat prima reprizã, dar s-au prãbusit în repriza secundã. Primele zece minute au adus doar un gol pentru gazde, perioadã în care stelistii s-au distantat la patru goluri. Chiar dacã vasluienii au încercat sã revinã în joc, Steaua a gestionat perfect finalul de meci si a reusit sã se impunã la trei goluri, 28-31. Pentru CSM Vaslui au marcat: Polocoser (6 goluri), Dragon (5), Amihãiesei, Voinea, Farcas (toti cu câte 4 reusite), Cumpãnici (3), Dediu si Carali (câte un gol).