4.8 C

Au învins liderul

LPS Vaslui – CSM Bacãu        27-25 (13-16)

REUSITÃ… Handbalistele junioare 2 de la LPS Vaslui au câstigat derby-ul etapei a VII-a din cadrul Campionatului National de handbal feminin – junioare 2. Într-o atmosferã frumoasã, oferitã de cele douã galerii, LPS Vaslui a învins, în Sala Polivalentã din Vaslui, echipa similarã a CSM Bacãu, scor 27-25.

Fetele pregãtite de Maria Ostan au bifat o victorie mare împotriva liderului grupei, însã poate nesperatã având în vedere cã bãcãuancele au condus cu 16-13 la pauzã. Echipa vasluianã a reusit performanta de a primi doar 9 goluri în repriza secundã, iar victoria a venit pe final, când CSM Bacãu a evoluat mai mult în inferioritate numericã. Cu câteva minute înainte de final, LPS Vaslui a condus cu 24-23, iar antrenorul Bacãului a primit cartonas rosu si o eliminare de douã minute pentru proteste la adresa arbitrilor. În superioritate numericã, vasluiencele s-au distantat si s-au impus cu 27-25. Dupã sapte etape, junioarele 2 de la LPS Vaslui se aflã pe locul doi în clasamentul Seriei A, cu 17 puncte, la egalitate de puncte cu ocupanta primului loc, CSM Bacãu. În etapa urmãtoare, LPS Vaslui va juca, în deplasare, cu CSO Buhusi.