11.9 C

Au picat testul de la Miercurea Ciuc

Continuãm cu înfrângeri

KNOCK-OUT… HC Vaslui a fost învinsã de HC Odorhei, în ambele partide amicale de la Miercurea Ciuc.

Au rãmas douã sãptãmâni pânã la startul noii editii de campionat, iar echipa vasluianã de handbal pare sã nu îsi mai revinã din pasa proastã. Dupã înfrângerile de la Cupa municipiului Vaslui, cu CSU Suceava, CSM Fãgãras si Stiinta Municipal Bacãu, gruparea antrenatã de Sandu Iacob si Alexandru Acsinte a luat, din nou, bãtaie, de data asta la Miercurea Ciuc. Adversarã i-a fost HC Odorhei, echipã întãritã puternic în aceastã pauzã competitionalã. Antonio Kovacevik de la HC Zagreb, Viacheslav Sadovyi de la Eger SBS Eszterhazy sau Djordje Golubovic de la HSC Suhr Aarau sunt doar câtiva dintre jucãtorii cu care harghitenii sperã sã prindã podiumul în viitoarea editie de campionat. Asa cum era de asteptat, între cele douã echipe a fost o diferentã vizibilã de valoare, care s-a vãzut si pe tabela de marcaj. Sâmbãtã, în primul meci, gazdele s-au impus la nouã goluri diferentã (scor 34-25) dupã ce la pauzã au condus cu 17-11. Duminicã, în partida „retur”, HC Odorhei a avut o evolutie si mai bunã, învingând Vasluiului cu 42-24 (19-11 la pauzã). În urma acestor rezultate, favoritii nostri au ajuns la a cincea înfrângere consecutivã. HC Vaslui mai are programat un turneu amical, în perioada 25-27 august, la Bucuresti când îsi va mãsura fortele cu CSM Bucuresti, Steaua Bucuresti si CSM Focsani. Partidele oficiale vor începe pe 3 septembrie, odatã cu startul Ligii Nationale. În prima etapã, vasluienii vor primi vizita vicecampionilor de la CSM Bucuresti.