9.6 C
26-apr.-2024

Au pierdut derby-ul

ÎNFRÂNGERE… Handbalistele junioare I de la LPS Vaslui au cedat la 12 goluri, scor 33-45 (18-19) derby-ul cu LPS Roman. În penultima etapã din faza zonalã, LPS Vaslui joacã, astãzi, în deplasare, cu LPS Botosani. Trupa lui Costicã Crãciun are nevoie de o victorie pentru a mai spera la locul doi.

Derby-ul etapei a XII-a din cadrul campionatului national de handbal feminin – junioare I, dintre LPS Vaslui si LPS Roman, disputat în weekend, s-a încheiat cu victoria jucãtoarelor din Roman, scor 45-33 (19-18). Meciul a fost unul frumos, aprig disputat, în care romascancele au reusit sã-si adjudece victoria în urma unui joc foarte bun în repriza secundã. Echipa pregãtitã de Costicã Crãciun nu a rezistat decât o reprizã, când s-au tinut aproape de liderul seriei A, LPS Roman. În urma acestei înfrângeri, junioarele vasluience rãmân pe locul trei cu 33 de puncte la sase puncte de locul doi ocupat de HC Buhusi, formatie care are un meci în plus disputat si pe care o vor întâlni în ultima etapã la Vaslui. Astãzi, de la ora 20.00, LPS Vaslui întâlneste în deplasa pe LPS Botosani, formatie aflatã pe locul cinci cu 18 puncte.