17.1 C

Au plãtit tribut oboselii

CSA Steaua Bucuresti – HC Vaslui 31-25 (14-15)

REPRIZE DIFERITE… HC Vaslui are harul de a se mobiliza foarte bine cu echipele mari ale campionatului, ceea ce nu de putine ori a dus la rezultate surprinzãtoare. La fel era sã se întâmple si joi, în etapa a 24-a a Ligii Nationale, când elevii lui Bozo Rudic au întâlnit, în deplasare, pe Steaua Bucuresti, liderul clasamentului. Desi au fãcut un joc foarte bun, handbalistii vasluieni au cedat pe final, din cauza oboselii, fiind învinsi la sase goluri diferentã.

40 de minute a rezistat Vaslui la Chiajna, în partida cu Steaua Bucuresti. Dupã un start foarte bun de partidã, în care am condus si la trei goluri diferentã (2-5, min.8), jucãtorii nostri au început sã comitã greseli dupã greseli, sanctionate pe bandã rulantã cu eliminãri de cei doi arbitri. Asa se face cã în minutul 10, echipa noastrã avea doar 5 jucãtori pe teren, ceea ce le-a permis gazdelor sã preia avantajul (6-5). Asta nu i-a împiedicat pe handbalistii vasluieni sã continue lupta si chiar sã preia din nou avantajul pe tabela de marcaj, 8-9, prin Gabi Bujor. Ecartul s-a mentinut pânã la pauzã, Vasluiul intrând la vestiare cu 15-14. Mustruluiti de Ovidiu Mihãilã la cabine, stelistii au revenit mult mai determinati pe parchet si au fãcut una dintre cele mai bune reprize din acest campionat. Asta si pe fondul oboselii acumulate de gruparea antrenatã de Bozo Rudic. Ros-albastrii au înscris de 17 ori în repriza a doua, timp în care au încasat doar zece goluri. Steaua a învins HC Vaslui cu 31-25, rezultat care mentine echipa noastrã pe penultimul loc al clasamentului.

Clasament Ligii Nationale

Loc    Echipã                            M       V       E        Π       Gvj              P

1        Steaua Bucuresti             24      18      1        5        639-557         55

2        Potaissa Turda                 24      18      0        6        671-584         54

3        Poli Timisoara                  24      16      2        6        633-556         50

4        Dinamo Bucuresti 24      16      2        6        682-621         50

5        CSM Bucuresti                 24      16      1        7        663-586         49

6        AHC Dobrogea Sud         24      14      4        6        639-579         46

7        Dunãrea Cãlãrasi             24      13      3        8        599-592         42

8        Minaur Baia Mare   24      9        1        14      585-610         28

9        CSU Suceava          24      7        3        14      531-564         24

10      CSM Focsani          24      7        3        14      555-595         24

11      HC Vaslui                        24      6        1        17      584-673         19

12      CSM Fãgãras          24      4        1        19      555-649         13