9.4 C

Au vrut, dar n-au putut!

Otelul Galati – Husana Husi  2-0 (2-0)

DEZAMÃGIRE… Husana Husi a suferit cea de-a treia înfrângere din aceastã stagiune, scor 0-2, pe terenul fostei campioane a României, Otelul Galati. Gãlãtenii si-au arãtat forta pe teren propriu, într-un meci în care bãietii lui Cãtãlin Nicolau si-au dorit multe, dar au reusit destul de putine.

Gãlãtenii au deschis scorul rapid, prin Marius Matei (min. 16), fost jucãtor si la FC Vaslui, care a transformat o loviturã de pedeapsã acordatã usor de arbitrul Valentin Florescu. Si husenii au avut ocaziile lor, dar Solomon, în minutele 22 si 25, nu a reusit sã înscrie. Prima reprizã a fost una echilibratã, cu ocazii la ambele porti, dar cei care au înscris au fost tot gãlãtenii. În minutul 43, Cosmin Stoian a executat o loviturã liberã de la 24 de metri si a fãcut 2-0, cu largul concurs al portarului Miron. În partea secundã, portarul Bogdan Miron si-a salvat echipa în mai multe rânduri, iar meciul s-a încheiat cu victoria gazdelor, scor 2-0. Husana Husi: Bogdan Miron – Andrei Iarcolev, Bogdan Blãnaru, Florin Ursuleasa, Valentin Mihãitã – Alex Sahru, Alexandru Berezeanu, Sergiu Gârdea (cpt.), Cãtãlin Tofan, Luke Tan – Cãtãlin Solomon. Au mai jucat: Andrei Cozma, Vlad Andrei, Cristi Solomon si Octavian Brãnici. În runda urmãtoare, Husana Husi va juca, pe teren propriu, împotriva Stiintei Miroslava, sâmbãtã, 21 septembrie.