17.9 C
29-mart.-2024

Aur si argint pentru atletele LPS Vaslui

PERFORMANTÃ… Atletismul vasluian are viitor. Izabela Spiridon si Gabriela Buzdugan au cucerit medaliile de aur respectiv argint în proba de 5.000 m a Campionatelor Nationale de atletism rezervate junioarelor 2.

Noi performante pentru atletismul vasluian. Izabela Spiridon, sportiva Liceului cu Program Sportiv Vaslui, a devenit campioanã nationalã la junioare II în proba de 5.000 m. Mai mult, în aceeasi probã, Gabriela Buzdugan s-a clasat pe locul secund, cucerind medalia de argint, în conditiile în care sportiva este cu doi ani mai micã fatã de restul competitoarelor. La 3.000 de metri, Izabela Spiridon s-a clasat pe locul cinci, în vreme ce Ionela Lungu a terminat pe pozitia a saptea. În proba de 1.500 metri Diana Ionela Vârlan a încheiat competitia pe locul sapte, iar Georgiana Nedelea a iesit a opta. „S-a alergat pe o cãldurã insuportabilã, iar în conditiile astea rezultatele sunt excelente. Felicitãri si mult succes în viitoarele competitii”, a declarat Viorica Pintilie.