8.4 C
27-apr.-2024

Barajul ne bate la usã

CSM Fãgãras – HC Vaslui 24-23 (14-15)

HC Vaslui a fost învinsã în etapa a II-a a play-out-ului, în deplasare, pe terenul celor de la CSM Fãgãras, cu scorul de 24-23. Handbalistii antrenati de Bozo Rudic au condus pe toatã durata primei reprize, au intrat în avantaj la vestiare, însã în partea a doua a jocului au avut cinci minute de cosmar, care le-au permis gazdelor sã revinã si sã se impunã la un gol diferentã. În urma acestei înfrângeri, gruparea vasluianã de handbal s-a apropiat si mai mult de barajul pentru mentinere în Liga Nationalã.

CSM Fãgãras – HC Vaslui a fost un meci interzis cardiacilor, care a avut douã reprize diametral opuse. Prima a apartinut vasluienilor, care l-au avut pe Nicolae Ungureanu pe post de vioarã întâi, cu sase goluri înscrise în primele 30 de minute. Gratie reusitelor interului, echipa antrenatã de Bozo Rudic a avut tot timpul 2-3 goluri avans, dând impresia cã nu va avea nicio problemã cu câstigarea celor trei puncte.

Cinci eliminãri în repriza secundã

Nu stim ce s-a întâmplat la pauzã, ce s-a discutat la vestiare, cert este cã HC Vaslui a revenit cu o altã fatã pe parchet, una schimbatã în rãu. În minutul 45, la scorul de 21-19 pentru HC Vaslui, arbitrii eliminã doi jucãtori din tabãra noastrã si dau semnalul revenirii în joc pentru cei de la CSM Fãgãras. Profitând de inferioritatea numericã si de ratãrile vasluienilor (inclusiv douã lovituri de la 7 metri), brasovenii înscriu de trei ori consecutiv si preiau pentru prima datã avantajul, 22-21, minutul 51. Ecartul de un singur gol a fost mentinut de gazde pânã spre finalul partidei. În minutul 57, când HC Vaslui se pregãtea sã dea asaltul final la poarta Fãgãrasului, cei doi arbitri dicteazã alte douã eliminãri în echipa vasluianã si pecetluiesc, astfel, soarta celor trei puncte puse în joc. CSM Fãgãras se impune la finalul celor 60 de minute cu 24-23, rezultat ce apropie si mai mult gruparea vasluianã de barajul pentru mentinerea în Liga Nationalã.