11.2 C

Bârlãdeanul David Popa a reusit un eseu pentru România U18

Rugby

DE VIITOR… Echipa nationalã de rugby U18 a României a pierdut, scor 11-13, în fata Rusiei U18, în sferturile de finalã ale Campionatului European de rugby U18. Eseul României a fost reusit de bârlãdeanul David Popa, legitimat la CSS Bârlad si cel care a poartã banderola de cãpitan al nationalei U18.

Stejãreii au început meciul în jumãtatea adversã si incursiunile lui Ont, Dinu si Muresan avea sã anunte deschiderea scorului. Presiunea “tricolorilor” a fost concretizatã prin eseul bârlãdeanului David Popa. Au urmat momente mai bune ale Rusiei, care au reusit sã întoarcã rezultatul pânã la pauzã, scor 5-8. În repriza secundã, “stejãreii” au început în atac, iar Muresan a concretizat o loviturã de pedeapsã. Rusia a revenit în joc si dupã o serie de pick-and-go-uri a reusit o nouã încercare. S-a terminat 11-13, iar “tricolorii” vor întâlni Germania, în semifinalele locurilor 5-8. Din lotul echipei nationale U18 fac parte 6 jucãtori de la CSS Bârlad: Alexandru Bârsan (linia a II-a), Vlad Bãlan (linia a III-a), David Popa (linia a III-a), Serban Dadacus (taloneur), Ovidiu Neagu (fundas) si Teodor Ursu (aripã). În Campionatul National de juniori U18, Clubul Sportiv Scolar Bârlad se aflã pe primul loc, cu 30 de puncte, cu un punct peste CS Cleopatra Constanta.