17.9 C

Bârlãdeanul Ovidiu Neagu s-a remarcat la lot

Rugby

REUSITÃ… Dupã ce David Popa a înscris un eseu în meciul cu Rusia, un alt bârlãdean s-a remarcat la Campionatul European de rugby U18. Este vorba despre fundasul Ovidiu Neagu, jucãtor care a adus 8 din cele 13 puncte ale României în meciul cu Germania. Neagu a reusit o transformare si a concretizat alte douã lovituri de pedeapsã.

Nationala de rugby U18 a pierdut si cel de-al doilea meci din cadrul Campionatului European de rugby U18, scor 13-17, împotriva selectionatei similare a Germaniei. În ultimul meci, “stejãreii” vor întâlni Olanda, pentru locurile 7-8 ale competitiei. Printre titluari s-au numãrat si trei jucãtori ai Clubului Sportiv Scolar Bârlad, cãpitanul echipei, David Popa (linia a III-a), Teodor Ursu (aripã) si Ovidiu Neagu (fundas). Nemtii au deschis scorul în minutul 24, dar Alexandru Suler a marcat un eseu transformat de bârlãdeanul Ovidiu Neagu, iar România a trecut în avantaj, 7-5. Rezultatul pauzei avea sã fie nefavorabil, dupã o încercare marcatã de Chirs Umeh, 7-12. În partea secundã, “stejãreii” au dominat teritorial, iar ofensiva a reusit sã aducã douã penalitãti, ambele concretizate de Ovidiu Neagu, 13-12. Soarta partidei s-a decis în minutul 54, când germanii au înscris un eseu, iar meciul s-a încheiat cu scorul de 13-17. Pe banca de rezervã au luat locul si Alexandru Bîrsan, un alt jucãtor legitimat la CSS Bârlad.