7.2 C
18-apr.-2024

Bãtuti de “fluierasi” (foto)

Dunãrea Cãlãrasi – HC Vaslui 33-29

HC Vaslui a suferit a saptea înfrângere în Liga Nationalã. În cea de a 13-a rundã a sezonului, elevii lui Sandu Iacob au pierdut, cu 29-33 (15-16), dupã un meci bun, însã presãrat cu greseli foarte mari din partea brigãzii de arbitri, greseli care au avantajat gazdele. Din cele 60 de minute de joc, vasluienii au evoluat aproape o jumãtate de reprizã în inferioritate numericã, ceea ce într-o confruntare între douã echipe echilibrate valoric, a contat decisiv.

Meciurile dintre HC Vaslui si Dunãrea Cãlãrasi au avut întotdeauna o încãrcãturã aparte, adversitatea dãinuind de pe vremea când cele douã echipe evoluau în esalonul secund. Însã dacã la Vaslui, aceastã “dusmãnie” a cam fost datã uitãrii, la malul Dunãrii handbalul continuã sã se joace cu dintii înclestati si cu pumnii strânsi. Drept dovadã, la finalul meciului de ieri, aproape toti jucãtorii Vasluiului aveau tricourile rupte si acuzau lovituri nesportive din partea adversarilor. Cu toate acestea, elevii lui Sandu Iacob si-au vãzut de treabã. Pânã în minutul 25 vasluienii s-a aflat la conducere pe tabela de marcaj, asta pânã când brigada de arbitri s-a decis sã intre în joc. În minutul 25, “fluierasii” dicteazã o eliminare în tabãra oaspetilor, suficient pentru ca “rãzboinicii” lui Omer sã reintre în meci. La pauzã se intrã cu avantaj minim pentru gazde, 16-15. Repriza a doua începe bine pentru HC Vaslui care, la primul atac, restabileste egalitatea la16. În minutul 33, arbitrii revin în prim plan cu o dublã eliminare în tabãra vasluienilor, eliminare ce avea sã se dovedeascã decisivã în evolutia scorului. Pânã în minutul 40, diferenta creste la 8 goluri în favoarea cãlãrãsenilor, care duc scorul la 25-17. Cu un hei-rup demn de toate aprecierile, vasluienii îsi revin din pumni, iar în minutul 50 reduc la 3 ecartul, scor 27-24. Degeaba însã, vântul bãtut în pupa Dunãrii de cãtre cei doi arbitri a fost mult mai puternic decât vointa “ros-albastrilor”. În minutul 55, vasluienii sunt sanctionati cu o nouã eliminare, a saptea din meci, iar de aici si pânã la înfrângere nu a mai fost decât un pas. Scor final 33-29, la capãtul unui meci care nu a fãcut deloc cinste sportivitãtii.

Marcatorii HC Vaslui : M Bujor 5, Rosu 5, Cotinghiu 4, Moldovanu 3, Sandu Mihai 2, G Bujor 2, Polocoser 2, Hrimiuc 2, Anton 2, Soare 1, Barac 1.

Eliminãri 2 min: HC Vaslui 7-M Bujor si Moldovanu (cate 2), G Bujor, Soare, Anton.