23 C
16-apr.-2024

Bãtuti fãrã drept de apel

HC Vaslui – CSM Bucuresti 22-27

NEPUTINTÃ…HC Vaslui a fost învinsã, fãrã drept de apel, vineri seara, pe teren propriu, de CSM Bucuresti în meciul contând pentru etapa a 15-a a Ligii Nationale. Elevii lui Sandu Iacob au fost condusi pe toatã durata partidei. La finalul celor 60 de minute tabela a indicat scorul de 27-22 pentru echipa vizitatoare.

În fata propriilor suporteri, handbalistii vasluienii au fost condusi în permanentã de bucuresteni, tabela de marcaj indicând scor egal doar în primele 15 minute ale meciului. Dupã primul sfert de orã, oaspetii au preluat conducerea jocului si a scorului pânã la finalul partidei. Rare au fost momentele când elevii lui Sandu Iacob au lãsat impresia cã pot face fatã forcing-ului „tigrilor”, cu precãdere spre finalul primei reprize. S-a intrat la pauzã cu 12-14 pentru CSM. A doua reprizã a debutat cu o dublã eliminare a vasluianului Mihai Bujor iar de aici firavul echilibru între cele douã echipe s-a rupt de tot. În decurs de doar 5 minute, bucurestenii au marcat de patru ori fãrã sã primeascã gol si s-au desprins la 21-15. Din minutul 40 ritmul jocului a fost dictat în totalitate de formatia vizitatoare, în ciuda timidelor încercãri ale vasluienilor de a reveni pe tabela de marcaj. Pânã la finalul jocului CSM Bucuresti si-a apãrat avantajul de 5 goluri si a încheiat partida cu scorul de 27-22. În urma acestui rezultat, HC Vaslui rãmâne pe pozitia a 6-a a clasamentului Ligii Nationale, cu 24 de puncte, la trei puncte în fata Stelei Bucuresti, care are însã un joc mai putin disputat. Runda urmãtoare handbalistii antrenati de Sandu Iacob se vor deplasa în orasul de pe Bega pentru a juca ultimul meci al Ligii din acest an, cu Politehnica Timisoara.