11.2 C

Bãtuti în ultimele 15 minute

Dinamo Bucuresti – HC Vaslui 33-24

ETAPÃ… HC Vaslui a pierdut meciul din etapa a IV-a a Ligii Nationale, fiind învinsã de liderul Dinamo Buucresti cu scorul de 33-24. Desi diferenta de goluri nu lasã loc la prea multe discutii, trebuie precizat faptul cã elevii lui Sandu Iacob au fãcut un joc foarte bun, au condus pe tabelã pânã în minutul 45 si doar greselile de pe final au fãcut ca acestia sã nu declanseze o altã bombã în campionatul masculin de handbal, dupã cea din prima etapã, cu CSM Bucuresti.

Dinamo Bucuresti continuã sã-si pãstreze invincibilitatea în fata grupãrii vasluiene si dupã turul sezonului 2017-2018. „Câinii” au avut de muncit însã mai mult ca niciodatã ca sã-si asigure punctele puse în joc asearã. „Alb-rosii” au început ca din tun partida si dupã primele 10 minute conduceau pe tabela de marcaj cu 6-2. Cu fratii Bujor în zi de exceptie, vasluienii s-au tinut de adversar pe tot parcursul primei reprize, fãrã a produce vreo rãsturnare de scor. La vestiare s-a intrat cu scorul de 13-12 pentru gazde. Repriza a doua a adus un joc tactic mult mai elaborat pentru elevii lui Sandu Iacob dar si mai mult eficacitate în fazã ofensivã. Urmarea ? În minutul 32, gratie reusitei lui Gabi Bujor, HC Vaslui a preluat pentru prima datã conducerea, scor 16-15. Diferenta în favoarea noastrã a cãpãtat proportii în minutul 34, când Darius Dragon a marcat de la 7 metri si a dus scorul la 18-16. În minutul 38 dinamovistii au egalat la 18, însã Amihãesi (min 40) si aceeasi „zvârlugã” (asa cum l-a poreclit comentatorul meciului pe Gabi Bujor), mentin vii sperantele vasluienilor. Fractura în jocul nostru s-a produs în patru minute, din 49 pânã 53, când „câinii” ne-au dat cinci consecutive si si-au asigurat un avantaj mai mult decât linistitor pe final de partidã, scor 27-22. În ultimele sapte minute s-a jucat cu garda jos, s-au marcat opt goluri, fãrã ca soarta celor trei puncte sã mai fie pusã sub semnul întrebãrii.