13.2 C

Calificare la pas

CSM Vaslui – Universitatea Cluj     34-28 (19-16)

FÃRÃ EMOTII… CSM Vaslui merge în sferturile de finalã ale Cupei României la handbal masculin, dupã ce a câstigat fãrã probleme meciul din optimi cu Universitatea Cluj, scor 34-28 (19-16). Handbalistii vasluieni îsi vor afla adversara din sferturi astãzi, când este programatã tragerea la sorti.

Meciul cu Universitatea Cluj n-a reprezentat o problemã pentru trupa antrenatã de Leonard Bibirig, iar diferenta de la final putea fi mult mai mare dacã ne raportãm la faptul cã vasluienii au condus pe tabela de marcaj si la 8 goluri. Principalul marcator al Vasluiului a fost Sebastian Polocoser, cu 8 goluri, fiind urmat de Carali si Amihãesii, ambii cu câte sase reusite. În meciul de sâmbãtã, CSM Vaslui a fost sustinutã de peste 1000 de fani, iar atmosfera din Sala Polivalentã i-a impresionat pânã si pe adversari. Astãzi, la sediul Federatiei Române de Handbal va avea loc tragerea la sorti a sferturilor de finalã, meciul urmând sã se dispute într-o singurã mansã, pe 15 decembrie.

Jucãrii pentru copii

Suporterii echipei CSM Vaslui au aruncat în teren cu zeci de jucãrii de plus la începutul meciului cu Universitatea Cluj, pentru mai multi copii fãrã posibilitãti. Vasluienii au rãspuns afirmativ campaniei initiate de conducerea clubului, “Aruncati cu jucãrii în sacul Mosului”. În pauza meciului, doi spectatori au câstigat echipamentul de joc al echipei în urma unei tombole.