8.5 C

Capul sus! Mergem mai departe (foto)

HC Vaslui – Potaissa Turda 29-31

TRISTETE MARE…HC Vaslui a ratat sansa sã joace în play-off, dupã ce ieri, a luat bãtaie pe teren propriu, scor 29-31, de la Potaissa Turda. O partidã începutã în aplauzele si uralele publicului spectator s-a terminat în lacrimi si regrete din partea jucãtorilor si suporterilor. Sãrind peste micile ciupeli ale celor doi arbitri constãnteni, echipa antrenatã de Leonard Bibirig nu a dat dovadã de suficientã experientã pentru a emite pretentii la prima jumãtate a clasamentului. Trei lovituri de la 7 m ratate, patru ocazii fatã în fatã doar cu portarul advers, si 14 greseli pe atac. Dacã Soare & comp fructificau doar trei, azi vorbeam despre HC Vaslui ca despre o echipã calificatã în play-off-ul Ligii Nationale. Pentru HC Vaslui urmeazã o perioadã extrem de dificilã, lupta pentru salvarea de la retrogradare, iar pentru echipã mai beneficã ar fi o analizã obiectivã a jocului, în locul aruncãrii rãspunderii pe umerii arbitrajului.

Desi mai echilibrat ca niciodatã, campionatul national de handbal avea încã din start câteva echipe sortite sã joace în play-out. Printre acestea s-a numãrat si Vasluiului, iar dacã sperantele salvãrii au existat pânã în penultima etapã a întrecerii, acest lucru s-a datorat exclusiv acestor bãieti minunati, care nu de putine ori si-au depãsit conditia, smulgând puncte în meciuri de unde nimeni nu se astepta (vezi meciul cu HCM Constanta de acasã sau meciul cu Steaua din deplasare). Strãbãtutã de probleme financiare, de accidentãri grave, cu un lot extrem de firav din punct de vedere numeric, echipa Vasluiuluia luptat eroic meci de meci, fiind catalogatã de celãlalte competitoare drept surpriza plãcutã a campionatului.

Visul frumos s-a terminat ieri

Asa s-a ajuns ca înaintea ultimei runde, bãietii antrenati de Leonard Bibirig sã aibã sanse reale pentru un loc în partea superioarã a clasamentului. Performanta este cu atât mai notabil cu cât (atentie !) HC Vaslui este singura echipã din campionat formatã eminamente din jucãtori români si care are unul dintre cele mai mici bugete. Din pãcate, la ultimul hop pe care a trebuit sã-l trecem, sortii ne-au scos în cale un adversar aflat si el cu sabia deasupra capului, Potaissa Turda. Cu o salã mai plinã ca niciodatã, HC Vaslui a avut un început mai bun de partidã, iar dupã primele 5 minute conducea cu scorul de 2-1. În minutul 10, oaspetii preiau avantajul, scor 4-5, pentru ca în minutul 20, echilibrul sã revinã pe tabelã, scor 9-9. A fost momentul când Turda a apãsat pe pedala de acceleratie, si ajutatã si de un arbitraj cel putin bizar, a reusit sã se desprindã decisiv. În minutul 25 scorul era 9-13, iar pânã la pauzã ecartul a crescut si mai mult, scor 12-16. “ În sport, speranta moare ultima !”a fost mesajul cu care handbalistii lui Bibirig au fost întâmpinati de cãtre crainicul sãlii la iesirea din vestiare, dar fãrã prea mare succes. Având de partea ei plusul de experientã dat de atâtea sezoane jucate în Liga Nationalã, Potaissa gestioneazã foarte bine si partea a doua a meciului, nedând nici o sansã “ros-albastrilor” sã revinã în joc. În minutul 45 tabela indica scorul de 17-22. Vasluiul a mai avut o tentativã de revenire în minutul 46, când a reusit sã marcheze douã consecutive prin Soare (22-25), însã degeaba. În minutul 50, echipa vizitatoare revine la avantajul de 4 goluri (23-27) ,care îi permite sã trateze finalul de meci mai lejer. Pânã la final, Vasluiul reduce din diferentã, scor 29-31, prea putin pentru a atinge obiectivul.

Ratãrile si nu arbitrajul au cauzat înfrângerea

Dacã a fost un capitol la care HC Vaslui a ezitat la fiecare meci din acest campionat acela a fost loviturile de la 7 metri. În meciul cu Potaissa Turda, HC Vaslui a beneficiat de 8 astfel de lovituri, reusind sã înscrie doar de 5 ori. Numãrul ratãrilor din actiune, fatã în fatã doar cu portarul advers, este si mai mare. Minutul 10 – Gabriel Bujor, minutul 21 – Cãlin Hagiu, minutul 23 -Dragos Soare, minutul 49 – acelasi Dragos Soare. Adunând cele 14 greseli nefortate fãcute în atac, rezultã un lucru cert: Vasluiul a pierdut ieri pe mâna ei si nu din vina arbitrajului.

Ce înseamnã play-out-ul ?

Echipele clasate pe locurile IX-XIV vor juca tur-retur, intrând în competitie cu punctele acumulate în jocurile directe, ordinea stabilindu-se conform tabelei Berger. Numerele de ordine vor fi date de locul ocupat în clasamentul întocmit numai cu rezultatele dintre cele sase echipe. Vor retrograda echipele clasate pe locurile XIV si XII, iar cele clasate pe locurile XII si XI vor participa la turneul de promovare alãturi de echipele clasate pe locurile II si III în cele douã serii ale Diviziei A.