8.5 C
19-apr.-2024

Ce victorie! Ce atitudine! Ce suporteri! (video)

INVINCIBILI

MAI BUNI… FC Vaslui a surclasat-o pe FC 2007 Gârceni cu scorul de 3-0, sâmbãtã, pe terenul de antrenament de lângã stadionul Municipal, în cadrul etapei a IV-a a campionatului judetean de fotbal si a dus seria de invicibilitate la patru meciuri. Încurajati din tribune de aproximativ 400 de suporteri, „galben-verzii” nu le-au dat nicio sansã celor de la Gârceni, care pentru a-si justifica neputinta, au mai dus un „meci”, dupã finalul celor 90 de minute, cu centralul partidei. Cezar Ionut (min 5) si Bogdan Morosan (min 77 si 90Â2) au fost jucãtorii care au adus bucuria în tabãra vasluianã, însã în jocul cu campioana en-titre, toatã echipa Vasluiului a avut o evolutie la superlativ, fãcându-i pe fanii ei sã spere cã o promovare în acest sezon este mai posibilã ca oricând.

Existã încercãri sau greutãti pe care le care le poti depãsi cu sufletul. Confruntarea cu o contracandidatã la titlul de campioanã face, de exemplu, parte din „teorie”. Dincolo de divizie în care joacã echipa, de denumirea sub care o face, microbul „galben-verde” continuã sã aducã oameni la stadion. Sâmbãtã seara, ora 18:00, cu un ceas înainte de startul partidei FC Vaslui – FC Gârceni, peste 100 de vasluieni asteptau, nerãbdãtori, sã-si vadã favoritii la lucru. Pe bãnci se fac pronosticuri: „anul ãsta promovãm, nimeni nu ne mai stã în cale”, „avem cea mai bunã echipã de pânã acum, trecem si de Gârceni si apoi defilãm”. Ora 19:15. Centralul fluierã startul partidei. Audientã, putin peste 400 persoane. Cam cât la meciul din liga I, Concordia -Sepsi. Minutul 5, 1-0, Cezar Ionut. Standing ovations în tribune. În Peluza Nord, aceeasi bucurie ca la un meci cu Lazio sau Sporting Lisabona. Un „meciul ãsta vã spulberãm” zboarã, tãios, cãtre banca oaspetilor. Mircea Scultenicu, „dirijorul” echipei vizitatoare, înghite în sec. Îsi mai revine dupã ce elevii sãi bifeazã câteva ocazii mari de egalare. „Galben-verzii” nu cedeazã teren, iar în minutele 22 si 30 aratã cã ar mai putea înscrie. Nu o fac, iar la finalul celor 45 de minute, Vasluiul intrã cu avantaj minim la vestiare. Ultrasii de la Peluza Nord profitã de pauzã si organizeazã o nouã nouã colectã. E singura lor modalitate de a strânge banii necesari treburilor organizatorice. Nici nu apucã sã vadã cât au strâns, cã începe repriza secundã. Scot repede, dintr-o sacosã, câteva torte pe care le aprind. „Haide Vasluiule, azi vrem victorie, pentru culori, fiti învingãtori!” se aude strigând. Minutul 77, penalty acordat gazdelor. 2-0, Bogdan Morosan, dupã o executie imparabilã. Reusita lui tornã plumb în ghetele jucãtorilor de la Gârceni, care cu greu mai trec de mijlocul terenului. În minutul 90Â2, atacantul timisorean îsi face norma de cel putin douã goluri pe meci si duce scorul la 3-0 pentru FC Vaslui. Dupã Husi si Suletea, „galben-verzii” mai rãpun o contracandidatã la titlu si îsi mentin invicibilitatea.