21.1 C

Chapeau bas, eroilor!

Adunatã din vacantã cu trei zile în urmã, echipa vasluianã de handbal a reusit sã se impunã în primul meci al barajului, în fata celui mai dificil adversar din grupã, Stiinta Municipal Bacãu, cu scorul de 30-29. În urma acestui rezultat, “ros-albastrii” sunt ca si salvati de la retrogradare. Pentru a fi 100% siguri de atingerea obiectivului, elevii lui Sandu Iacob vor trebui sã treacã azi de CNOT Brasov, gazda competitiei. Asta în cazul în care Federatia Românã de Handbal nu va descoperi peste noapte cã mingile cu care s-a jucat au fost neconforme, si astfel sã anuleze rezultatele. Probabil ar fi în stare si de asa ceva. Una peste alta, felicitãri echipei vasluiene care s-a pregãtit exemplar atât fizic cât si psihic pentru a trece de acest important hop.

Meciul a fost unul interzis cardiacilor, cu multi nervi si rãsturnãri spectaculoase de scor. Prima reprizã a apartinut Stiintei Bacãu, care nu a dat deloc sansã Vasluiului sã treacã la conducere pe tabela de marcaj. Cu un plus de avantaj, mai ales la nivel psihic, bãcãuanii au reusit sã intre la pauzã cu un scor confortabil, 16-11. Partea a doua a fost una de poveste pentru iubitorii handbalului din judetul Vaslui. “Ca si Pheonix din cenusã” elevii lui Sandu Iacob au renãscut iar pânã în minutul 38 si-au egalat adversarii pe tabelã, scor 18-18. Stiinta nu a cedat prea usor terenul, a trecut din nou în avantaj iar pânã în minutul 50 a lãsat impresia cã va câstiga meciul fãrã prea mari probleme. Totul s-a schimbat cu 10 minute înainte de final. Profitând de o eliminare în tabãra adversã, Vasluiul a trecut pentru prima datã în avantaj, 25-24, si l-a pãstrat, e adevãrat, cu mari emotii, pânã în minutul 60. A mai fortat Bãcãul o revenire, când a egalat la 29 jocul, dar degeaba. Vasluiul trebuia sã dea o palmã tuturor celor care au trimis-o nemeritat la baraj. A fãcut-o cu vârf si îndesat, impunându-se în primul meci al turneului cu scorul de 30-29. În proportii de 95 % vom avea si anul viitor echipã în Liga Nationalã. Pentru a fi siguri de atingerea obiectivului, “ros-albastrii” vor trebui sã se impunã si azi, în fata celor de la CNOT Brasov, într-un meci cu începere de la ora 17:00. Felicitãri în primul rând jucãtorilor pentru victoria obtinutã dar si antrenorilor care au reusit într-un timp foarte scurt sã-si reconecteze handbalistii la competitia sportivã.