13.4 C
25-apr.-2024

Cinci bârlãdeni, în nationala de rugby în 7

Priceputi în sportul cu mingea ovalã

CONVOCATI…Nu existã actiune a loturilor nationale ale României fãrã jucãtorii de la CSS Bârlad. La fel s-a petrecut si la Campionatul European de rugby în 7, desfãsurat în perioada 9-10 septembrie, la Heidelberg, Germania.

Echipa nationalã masculinã de rugby în 7 a României la categoria de vârstã Under-18 a participat la Campionatul European desfãsurat în Germania, la Heidelberg, ”stejãreii” ocupând la final pozitia a opta, competitia fiind cîstigatã de Irlanda. În prima zi a Campionatului European, România Sevens a fãcut parte din Grupa B, alãturi de Polonia, Belgia si Franta, pe care le-a întâlnit în aceastã ordine. Cu douã înfrângeri si o victorie (cu Polonia, scor 28-7) ,”tricolorii” au mers în faza superioarã a competitiei. Primul adversar din cea de-a doua zi a competitiei a fost Tara Galilor, în sferturile de finalã, partidã pe care am pierdut-o (7-26), la fel si finala locurilor 7-8 (12-26 cu Georgia). România s-a clasat pe pozitia a opta în ierarhia finalã a Campionatului European de Rugby 7, categoria de vârstã U18, finala revenind Irlandei care a învins Franta cu 21-19, în timp ce medaliile de bronz au revenit Angliei dupã succesul cu 24-12 în fata Tãrii Galilor. Din lotul României au fãcut parte si cinci bârlãdeni, rugbysti de mare de viitor a nationalei. Este vorba despre Sebastian Munteanu, Rãzvan Belehuz, Petru Azoitei, Vlad Leica si Cosmin Botezatu.