17.4 C

COMPORTARE ONORABILÃ

Atletism

Vasluianul Andrei Micu s-a clasat pe locul 11 în finala probei de aruncare a ciocanului la Campionatele Europene de atletism (U20)

FINALIST… Campionatele Europene de atletism (Under 20) de la Grosetto (Italia) s-au încheiat cu o singurã prezentã în finalã pentru atletii vasluieni. Legitimat la „Viitorul” Vaslui, Andrei Micu s-a clasat pe locul 11, în finalã la aruncarea ciocanului, în vreme ce Diana Bogos a încheiat a patra în serii, fiind la un pas de a prinde un loc în finala probei de 800 m.

Cei mai buni atleti ai judetului, Andrei Micu (Viitorul Vaslui) si Diana Bogos (LPS Vaslui si CSM Onesti) au avut o comportare onorabilã la Campionatele Europene de atletism, sub 20 ani, de la Grosetto, Italia. Andrei Micu a terminat pe locul sase în grupa de calificare, clasându-se pe locul 11 în ierarhia generalã, pozitie care i-a dat dreptul sã participe în finala probei de aruncare a ciocanului. În finalã, Micu si-a îmbunãtãtit aruncarea, având o aruncare de 69.19 metri, însã vasluianul s-a clasat doar pe locul 11. Medalia de aur a fost cuceritã de ucraineanul Hlib Piskunov, cu o aruncare de 81.75, podiumul fiind completat de Aliaksandr Shymanovich (Belarus) si Daniel Raba (Ungaria). De partea cealaltã, atleta Diana Bogos a terminat a patra în serii, clasându-se pe locul 10 la general, la câteva secunde de un loc în finala probei de 800 m. De asemenea, Diana a alergat si cu stafeta României (4×400 metri), ocupând pozitia a noua în clasamentul general.