10.5 C

Comstar Vaslui a ratat calificarea în finala campionatului

Juniori

DE VIITOR… Juniorii nãscuti în anul 2004 de la Comstar Vaslui au ratat calificarea în finala Campionatului National de fotbal rezervat juniorilor sub 13 ani. În ultimul meci al turneului semifinal, disputat la Vaslui, echipa pregãtitã de Sorin Sava si Cãtãlin Grigore a pierdut în fata echipei Regal Sport Bucuresti, scor 0-3. La meci a fost prezent si fostul international român, Florin Radu Rãducioiu, director coordonator al Academiei Regal Sport Bucuresti.

Pustii U13 ai clubului Comstar Vaslui au trecut pe lângã o sansã mare, fiind aproape de o calificare în finala Campionatului National de fotbal (Under 13), meci pe care l-ar fi disputat duminicã, 25 iunie, la Buftea. Luni, în prima zi de întreceri, Vasluiul a jucat contra Academiei de Fotbal „Gheorghe Hagi” Constanta, pe care a învins-o cu scorul de 2-1. Vasluienii au punctat printr-un autogol al unui adversar, care a trimis mingea în proprie poartã si Dragos Ungurenasu. În cel de-al doilea joc, Comstar Vaslui a întâlnit Coltea Brasov, iar cele douã echipe au oferit cel mai frumos meci al turneului. Dupã numai zece minute, brasovenii conduceau cu 3-0, însã pânã la pauzã, Dragos Ungurenasu, Denis Bujor si Matei Tãnase au reusit sã restabileascã egalitatea. În partea secundã, Brasovul a înscris încã o datã, iar David Maftei a dus scorul la 4-4, dupã un penalty transformat în ultimul minut al partidei. Cu o victorie si o remizã, vasluienii aveau nevoie de o victorie pentru a câstiga turneul semifinal de la Vaslui, în fata celor de la Regal Sport „Atletico de Madrid” Bucuresti. Pustii vasluieni au avut o primã reprizã mai bunã, dar n-au reusit sã fructifice ocaziile avute. În partea secundã, Vasluiul a cãzut, iar bucurestenii s-au impus cu scorul de 3-0. Per total, Comstar Vaslui a fãcut o figurã frumoasã, clasându-se printre cele mai bune sase echipe din tarã, la aceastã categorie de vârstã!