17.2 C

Comstar Vaslui, aproape de calificare

Juniori

MAI BUNI… Derby-ul dintre Comstar Vaslui si LPS Vaslui si-a desfãsurat ieri primul episod. Astfel, în Sala Polivalentã din Vaslui, în etapa a III-a a Trofeului “Gheorghe Ola” – faza judeteanã, a avut loc întâlnirea directã la grupele copiilor nãscuti în 2005.

Comstar Vaslui s-a impus categoric, 3-0, golurile fiind marcate de Claudiu Manea (2) si Cristian Turcu. Cine crede cã la acest nivel orgoliile sunt mult mai mici se însealã. Iubitorii fotbalului au vãzut ieri la lucru cele mai bune echipe din judet la aceastã categorie de vârstã. Comstar Vaslui, echipã pregãtitã de antrenorii Sorin Sava si Cãtãlin Grigore, iar de partea cealaltã, LPS Vaslui, profesor Constantin Petrea. Cei care au fost prezenti la aceastã partidã nu au avut ce regreta. Încrâncenare, dãruire si multã dorintã din partea pustilor de 9 ani au fost cuvintele cheie. În tribune, pãrintii, prietenii si colegii jucãtorilor au fost la înãltime, cu vuvuzele si goarne. Pe teren, LPS-ul a început mai bine, dar fãrã a-si crea mari ocazii de a înscrie. În replicã, Comstar a dat-o în barã, dupã bomba “decarului” Turcu. Câteva minute mai târziu, bãietii lui Sorin Sava îsi anuntã candidatura la turneul zonal al competitiei si dupã o fazã lucratã, Turcu reuseste sã deschidã scorul. LPS-ul nu-si revine dupã golul încasat, iar Mocanu face 2-0, dupã un dribling superb. În repriza secundã, meciul a fost mai echilibrat, LPS-ul a ratat o ocazie uriasã, iar cei care au înscris au fost tot pustii de la Comstar, prin acelasi Mocanu, dupã un un-doi reusit cu un coechipier. Finalul partidei i-a prins pe pustii LPS-ului cu ochii în lacrimi, în timp ce ceilalti dansau de bucurie. Dupã acest joc, Comstar Vaslui se aflã pe primul loc cu 9 puncte si pleacã cu prima sansã la calificarea la turneul zonal al competitiei.