10 C

Comstar Vaslui, vicecampioana României

Vasluiul trãieste prin juniori

PERFORMANTÃ… Juniorii de la Sporting Club Comstar Vaslui au pierdut finala nationalã a Trofeului “Gheorghe Ola” la fotbal, competitie adresatã juniorilor nãscuti în 2005. În finalã, Comstar Vaslui a fost învinsã de Luceafãrul Cluj, scor 1-2, dupã un gol primit în ultimul minut al partidei.

Sporting Club Comstar Vaslui a fost la un pas de titlul national. Jucãtorii pregãtiti de Sorin Sava au jucat la superlativ pe toatã durata turneului final si au tinut la respect echipe mult mai titrate care dominã fotbalul juvenil. Dupã trei victorii în faza grupelor, 5-2 cu CSU Craiova, 4-0 cu Dunãrea Galati si 1-0 cu Plimob Sighetu Marmatiei, pustii vasluieni s-au calificat în finala competitiei acolo unde au întâlnit Luceafãrul Cluj. Mocanu si compania au condus ostilitãtile pe teren pret de 30 de minute si pânã la pauzã au trimis de douã ori mingea în barã. Mai mult, au condus cu 1-0, datoritã golului marcat de Claudiu Mocanu, dar nu a fost suficient pentru ca laurii de campioni sã fie adusi la Vaslui. Clujenii au egalat repede si au reusit golul victoriei în ultimul minut al partidei. În ciuda înfrângerii, Comstar Vaslui a obtinut cel mai mare rezultat din istorie, titlul de vicecampioanã a României, la juniori nãscuti în 2005. De asemenea, Claudiu Mocanu a fost desemnat cel mai tehnic jucãtor al turneului final. Iatã vicecampionii României: Hãulicã Rares, Micu Narcis, Cristinel Turcu, Claudiu Mocanu, Cosmin Ilies, Robert Turitã si Gabi Craiu. Antrenori: Sorin Sava, Cãtãlin Grigore si Laurentiu Gheorghe. “A fost un parcurs foarte bun, copii au fost concentrati, s-au mobilizat foarte bine la fiecare joc. Avem jucãtori cu calitãti foarte bune de care trebuie sã avem grijã. E un rezultat mare pentru un club care nu are nici mãcar un an de la înfiintare. În finalã am avut si ghinion pentru cã am ratat câteva ocazii mari si am primit golul doi în ultimul minut de joc”, a declarat Sorin Sava.