10.2 C

Cristina Balaur, aur si argint la Cupa Bistritei

Noi medalii pentru LPS Vaslui

PE PODIUM… Atletii vasluieni au obtinut douã medalii, una de aur si una de argint, la cea de-a 34-a editie a Cupei Bistritiei la atletism, competitie rezervatã juniorilor 1, 2 si 3. Ambele medalii au fost cucerite de Cristina Balaur. Sportiva nãscutã în anul 2004 s-a clasat pe primul loc în proba de 3000 de metri, unde a încheiat cu timpul 10:13:93, si pe locul doi în proba de 1500 metri.

Liceul cu Program Sportiv Vaslui a participat si la editia din acest an a Cupei Bistritei la atletism. Cristina Balaur a fost singura atletã care a urcat pe podium, locul 1 la 3000 m si locul 2 la 1500 m. Rezultate notabile au mai obtinut Maria Blãnaru, locul 6 la 1500 si 3000 m si Ionela Vîrlan, locul 8 la 800 m. “Copiii au mers bine. A fost primul concurs din acest an, unul de verificare, în care au obtinut baremul pentru participarea la finalele Campionatelor Nationale de atletism”, a declarat Viorica Pintilie. Sportivele prezente la competitia de la Bacãu sunt antrenate de profesoarele Viorica Pintilie si Elena Bogos. Si bãietii au avut o evolutie destul de bunã la Cupa Bistritei. Alexandru Stegaru a obtinut douã locuri 5, în probele 200 m si 400 m, Alex Bârlescu a încheiat competitia pe locul 7 la 800 metri, Cosmin Bãdrus s-a clasat pe locul 8 la 400 m si 800 m, iar Ionut Ignat a terminat pe locul 9 la 800 metri.