17 C
02-mai-2024

CSM FC Vaslui încheie sezonul regulat pe primul loc

Fotbalul mic

DERBY… CSM FC Vaslui a câstigat derby-ul cu Husana Husi, scor 2-1 (0-1), si încheie pe primul loc sezonul regulat al Ligii 4 Vaslui. Pentru “galben-verzi” au marcat Alin Abuzãtoaei (72 pen.) si Adrian Caragea (78), în timp ce Cãtãlin Tofan (min. 44) a reusit golul Husanei.

Derby-ul judetean dintre CSM FC Vaslui si Husana Husi a avut douã reprize diametral opuse. Prima reprizã a apartinut oaspetilor, care au fost mai pragmatici, reusind sã si înscrie prin Cãtãlin Tofan dupã un sut frumos de la 20 de metri. În cea de-a doua reprizã, “galben-verzii” au preluat initiativa, antrenorul Cristi Ungureanu a fãcut douã schimbãri inspirate, iar acest lucru s-a vãzut, vasluienii întorcând soarta jocului, dupã ce au marcat de douã ori, prin Abuzãtoaei si Caragea. În urma acestui rezultat, CSM FC Vaslui si-a asigurat prima pozitie a clasamentului la finalul sezonului regulat, în timp ce husenii vor termina pe locul secund. Tot în runda de la finalul acestei sãptãmâni, Racova Puscasi si ACS Moara Domneascã au oferit un meci total, cu 11 goluri, gazdele reusind sã se impunã cu 8-3. Ultima etapã a sezonului regulat va avea loc duminicã, 12 mai.

Loc   Echipã               M      V      E      Π      Gm-Gp      Puncte

1        CSM FC Vaslui        21      16      4        1        89-12            52

2        Husana Husi          21      15      4        2        64-12            49

3        Muntenii de Sus     21      14      2        5        52-23            44

4        Racova Puscasi       21      14      2        5        49-35            44

5        Atletic Bârlad         21      11      2        8        54-44            35

6        FC Vulturesti         21      10      0        11      57-42            30

7        Rapid Brodoc        21      9        2        10      41-49            29

8        FC Gârceni            21      8        3        10      27-42            27

9        Sporting Bârlad      21      5        4        12      24-55            19

10      Vitis Suletea 21      5        3        13      21-57            18

11      Juventus Fãlciu      21      2        3        16      23-53            9

12      M. Domneascã       21      2        1        18      23-100 7