4.8 C

CSM Vaslui a egalat la puncte liderul

Liga 4

“JUDETEANÔ… În primul meci al etapei a IX-a a Ligii 4, CSM Vaslui s-a impus cu 4-1 în fata celor de la Sporting Bârlad. Covãcel, Sãritanu, Târtârãu si Abuzãtoaei au adus cea de-a sasea victorie stagionalã pentru echipa Primãriei Vaslui. Celelalte meciuri ale etapei se joacã astãzi, de la ora 14.30.

Prima reprizã a fost mai echilibratã, asta si datoritã ratãrilor exasperante ale trupei antrenate de Remus Mustãtea. Andrei Covãcel si Sebastian Târtârãu au ratat douã ocazii monumentale. Bârlãdenii ar fi trebuit sã beneficieze de o loviturã de pedeapsã dupã un hent clar în careu. A vãzut toatã lumea, mai putin centralul Teodor Chiriac. Vasluienii au marcat imediat dupã pauzã si au obtinut o victorie meritatã, egalând la puncte liderul Sporting Juniorul Vaslui. Trupa lui Cornel Cracea va juca, astãzi, la Bârlad, împotriva celor de la Atletic Club. La Fãlciu, Viitorul Vetrisoaia înfruntã FC Vulturesti, iar la Cretesti, gazdele sperã sã spele rusinea înfrângerii suferite în runda precedentã, 0-32 la Vaslui. Cretestiul dã piept cu Vitis Suletea, douã echipe aflate în lupta pentru evitarea retrogradãrii. Douã meciuri interesante la Brodoc si Puscasi, Rapid si Racova urmând sã întâlneascã FC 2007 Gârceni respectiv Clubul Sportiv Orãsenesc Negresti.