8.4 C
27-apr.-2024

CSM Vaslui a promovat în Liga Nationalã | FOTO

CSM Vaslui – CSM Alexandria        27-23 (13-10)

PERFORMANTÃ… Dupã un singur sezon în divizia secundã, Vasluiul se întoarce în Liga Nationalã de handbal masculin. CSM Vaslui a câstigat duelul cu CSM Alexandria, scor 27-23 (13-10), si a revenit între cele mai bune 14 echipe din România.

Sala Polivalentã din Vaslui va respira din nou aer de Ligã Nationalã. În semifinalele turneului final al Diviziei A la handbal masculin, CSM Vaslui a învins CSM Alexandria, scor 27-23 (13-10). A fost un meci în care elevii pregãtiti de Leonard Bibirig au muncit serios pentru a obtine victoria în fata unei grupãri care a arãtat mult mai bine fatã de meciul din Cupa României, în care handbalistii vasluieni s-au impus la o diferentã de zece goluri. Dupã un debut echilibrat, Vasluiul s-a desprins la trei goluri, în minutul 23, scor 9-6. S-au distantat la cinci goluri, 11-6, în minutul 25, dar pânã la pauzã teleormãnenii au redus din diferentã, 13-10. În partea secundã, partida a fost una foarte echilibratã, CSM Alexandria reusind sã întoarcã rezultatul, iar în minutul 47 conducea cu 20-19. Reactia Vasluiului a venit imediat, iar în ultimele 14 minute au marcat 8 goluri si au primit doar 4. Ultimul hop în calea promovãrii a fost depãsit cu emotii, iar în aplauzele celor 15 de suporteri veniti de la Vaslui, handbalistii au sãrbãtorit promovarea prin hora bucuriei. În finala Diviziei A, CSM Vaslui a întâlnit CSM Scolar Resita, partidã care s-a disputat ieri, dupã închiderea editiei. Ei sunt artizanii promovãrii: Bogdan Pralea, Eduard Cioatã, Valentin Petrila, Darius Dragon, Gabriel Cumpãnici, Vlad Husanu, Rãzvan Farcas, Andrei Popa, Silviu Amihãesei, Vladimir Carali, Claudiu Dediu, Alexandru Farcas, Alexandru Potera, Andrei Hodorogea, Sebastian Iozu si Andrei Voinea. Antrenor: Leonard Bibirig.

Bibirig: “Am obtinut o victorie frumoasã”

La finalul jocului, antrenorul CSM-ului, Leonard Bibirig, s-a arãtat extrem de multumit de rezultatul obtinut si spune cã se gândeste deja la Liga Nationalã. “Bãietii au dat dovadã de maturitate si au obtinut o victorie frumoasã. E victoria lor si îi felicit pentru asta. Este rezultatul muncii noastre de un an de zile. Important e cã ne-am atins obiectivul. Era si normal sã fie un alt meci. CSM Alexandria a venit la Ploiesti sã-si vândã scump pielea. Multumesc Primãriei si Consiliului Local pentru sprijin. Deja ne gândim la noul sezon”, a declarat Leonard Bibirig.

SURSA FOTO: Miruna Maria Mihancea