9.4 C
27-apr.-2024

CSM Vaslui, cea mai bunã echipã din Divizia A

CSM Vaslui – CSM Scolar Resita     41-29 (22-18)

CEI MAI BUNI… CSM Vaslui a câstigat si finala Diviziei A la handbal masculin dupã un meci perfect fãcut în fata formatiei CSM Scolar Resita. Handbalistii vasluieni s-au impus cu 41-29 si au obtinut titlul de cea mai bunã echipã a sezonului 2018-2019 în Divizia A.

Prin victoria cu CSM Scolar Resita, echipa de handbal a Clubului Sportiv Municipal Vaslui a stabilit un nou record de meciuri consecutive câstigate în campionatul Diviziei A, 24. Trupa pregãtitã de Leonard Bibirig a câstigat toate cele 24 de meciuri disputate în Divizia A, singura înfrângere în meciurile oficiale fiind înregistratã în sferturile de finalã ale Cupei României, în fata echipei Steaua Bucuresti. În finala Diviziei A, Leonard Bibirig a trimis în teren jucãtorii care au evoluat mai putin în ultimele jocuri. Partida disputatã la Ploiesti a fost la discretia handbalistilor vasluieni, care au controlat jocul de la un capãt la altul. S-a terminat 41-29 (22-18), iar CSM Vaslui se pregãteste de Liga Nationalã, acolo unde revine dupã o pauzã de un sezon. La finalul meciului, CSM Vaslui a fost premiatã de Federatia Românã de Handbal, fiind declaratã cea mai bunã echipã din Divizia A.