9.4 C
27-apr.-2024

CSM Vaslui continuã marsul triumfal

CSU 2 Suceava – CSM Vaslui  24-36 (13-16)

REUSITÃ… CSM Vaslui îsi continuã seria rezultatelor pozitive în Seria A a Diviziei A la handbal masculin. Echipa pregãtitã de Leonard Bibirig a câstigat cu 36-24 meciul disputat la Suceava, împotriva echipei secunde a celor de Clubul Sportiv Universitatea.

Partida a început într-o notã de echilibru, cu echipa vasluianã care a condus mai mereu pe tabela de marcaj, dar fãrã a se distanta la o diferentã mare de scor. Astfel, în pauzã s-a intrat cu avantajul de trei goluri a handbalistilor vasluieni, scor 16-13. Repriza secundã, a fost însã, mult mai bunã pentru CSM, care a început sã se desprindã pe tabelã. În cele din urmã, vasluienii s-au impus la o diferentã de 12 goluri, scor 36-24, si au obtinut cea de-a 13-a victorie consecutivã din aceastã stagiune. Pentru CSM Vaslui au marcat: R. Farcas (9 goluri), Voinea (8), Cumpãnici (6), A. Farcas (4), Amihãesi, Popa, Hodorogea (câte 2 reusite), Iozu, Dragon si Petrilã (câte un gol). Dupã 13 etape, CSM Vaslui se aflã pe primul loc în Seria A a Diviziei A, cu 39 de puncte, având un avans de 17 puncte fatã de CSU Galati. În runda urmãtoare, penultima a turului II, CSM Vaslui va juca, acasã, împotriva celor de la CSU Galati. Partida se va disputa sâmbãtã, 23 februarie.