13.9 C

CSM Vaslui, echipa “sfarmã-tot”

CSM Vaslui – CSU II Suceava 46-27

INVINCIBILI… Sâmbãtã, Federatia Românã de Handbal a programat etapa a opta a Diviziei A. Liderul Seriei A, CSM Vaslui a bãtut pe CSU II Suceava cu scorul de 46-27 si continuã marsul triumfal spre câstigare categoricã a sezonului regulat. În acest moment echipa lui Leonard Bibirig nu are oponent în serie, iar meciurile pe care Pralea & comp le disputã acasã si în deplasare sunt, practic, simple antrenamente cu public.

CSM Vaslui a bifat, sâmbãtã seara, cea de-a opta victorie în campionat din tot atâtea posibile, cea mai recentã victimã a echipei lui Leonard Bibirig fiind CSU II Suceava. Echilibrul s-a mentinut doar în primul sfert de orã al meciului, când oaspetii au reusit sã marcheze cu multã usurintã. Dupã 15 minute, Vasluiul si-a intrat în joc, izbutind desprinderea pe tabela de marcaj, scor 9-6. Ajutate de cei doi portari, care au avut câteva parade senzationale, gazdele au mãrit si mai mult diferenta, iar la pauzã au intrat cu opt goluri avans, scor 22-14. Repriza a doua a adus un adevãrat recital handbalistic din partea celor de la CSM Vaslui, care au înscris gol dupã gol, reusind cea mai clarã victorie din acest sezon, scor 46-27. Un alt aspect de notat este cã toti jucãtorii de câmp ai Vasluiului si-au trecut numele pe lista marcatorilor, performerul fiind Vladimir Carali, cu 9 reusite. Pivotul a fost urmat de Voinea 7, Dragon 6, Dediu 5, Poterã 5, Hodorogea 5, Cumpãnici 4, Polocoser 2, Popa 1, Al. Farcas 1, Iozu 1.