12.1 C
25-apr.-2024

CSM Vaslui, evolutie haoticã la Timisoara

Politehnica Timisoara – CSM Vaslui        36-27 (18-15)

MODESTI… Echipa masculinã de handbal a CSM Vaslui a pierdut, în deplasare, în fata Politehnicii Timisoara, scor 27-36, într-o partidã contând pentru etapa a 20-a a Ligii Zimbrilor. Vasluiul a dat o replicã bunã în primele 30 de minute, dar timisorenii au turat motoarele în actul secund si s-au impus fãrã emotii.

Startul primei reprize a fost extrem de echilibrat, iar ambele echipe si-au împãrtit momentele de dominare. S-a mers cap la cap pânã la mijlocul reprizei, moment în care timisorenii s-au desprins la patru goluri, 15-11 (min. 24). Politehnica si-a mentinut avansul si a intrat la vestiare cu un avans de trei goluri, 18-15. La fel cum s-a întâmplat si în partida cu Dobrogea Sud Constanta, handbalistii vasluieni au început dezastruos repriza secundã, bãnãtenii reusind rapid sã aibã un avantaj de sase goluri, 22-16 (minutul 35). Defensiva lui Bibirig nu a reusit sã se punã la punct si Timisoara s-a distantat la nouã goluri, 29-20 (minutul 46). Handbalistii vasluieni au fãcut multe greseli individuale, n-au gestionat deloc bine partea secundã si au lãsat initiativa gazdelor, care s-au impus la o diferentã categoricã, scor 36-27. Pentru CSM Vaslui au marcat: Khadkevich (7 goluri), Polocoser (4), Cumpãnici (3), Amihãesi (3), Acatrinei (2), Cîrchea (2), Carali, Petrea, R. Farcas, Voinea, Karamyshev si A. Farcas (toti cu câte un gol). În runda urmãtoare, CSM Vaslui va juca, acasã, joi, 5 martie, împotriva celor de la Dunãrea Cãlãrasi.