11.2 C

CSM Vaslui, înfrângere pe terenul liderului Ligii Nationale

TEST… Echipa vasluianã de handbal a încheiat perioada meciurilor amicale cu o înfrângere, pe terenul celor de la CSM Focsani, scor 26-29. Desi gazdele traverseazã o perioadã sportivã foarte bunã, fiind liderii Ligii Nationale, elevii lui Leonard Bibirig au practicat un handbal de calitate, de nivelul primului esalon valoric.

Handbalistii de la CSM Vaslui au sustinut marti dupã-amiazã, la Focsani, al cincilea amical al perioadei de pregãtiri. Confruntarea cu echipa antrenatã de Sandu Iacob s-a încheiat cu victoria, la trei goluri diferentã a gazdelor, 29-26. În ciuda înfrângerii suferite, gruparea vasluianã a avut o evolutie bunã, în special în prima reprizã, când a reusit chiar sã preia conducerea pe tabela de marcaj. Asa cum a precizat cu o zi înainte de disputarea meciului, tehnicianul Leonard Bibirig nu a pus mare pret pe rezultat, ci pe mecanismele de joc, motiv pentru care a oferit minute egale tuturor jucãtorilor pe care i-a avut la dispozitie. CSM Vaslui va debuta în Divizia A sâmbãtã, începând cu ora 18:00, în compania celor de la CNOT Brasov. Meciul se va juca în Sala Polivalentã din Vaslui iar intrarea va fi liberã.