5.8 C

CSM Vaslui, îngenunchiatã în derby

Liga 4

MAI BUNI… Sporting Juniorul Vaslui a câstigat derby-ul orasului, 3-1 (3-1) cu CSM Vaslui, la capãtul unei partide dominate în mare mãsurã de formatia antrenatã de Cornel Cracea. Rezultatul putea fi drastic, dar între buturile CSM-ului s-a aflat Bogdan Cernat, eroul echipei lui Mustãtea, cel care a avut sase interventii incredibile, printre care si un penalty parat.

Meciul a început asa cum era de asteptat, cu Sporting Juniorul Vaslui la timonã. Pustii lui Cracea au profitat de greselile din defensiva CSM-ului si au dus repede scorul la 3-0, dupã 30 de minute. Robert Rusu, de douã ori (min. 9 si 28), si Mihai Andrei (min. 11) au reusit sã-l învingã pe bravul portar al CSM-ului, Cernat. Fost portar în Liga 2, la Farul Constanta, Cernat a avut sase interventii care au limitat proportiile scorului, din pozitie de unu la unu cu atacantii adversi. Gazdele au irosit si o loviturã de pedeapsã, prin Codreanu, acelasi Cernat tinându-si echipa în meci. Andrei Sãritanu a redus din diferentã în minutul 34, dupã o minge bâlbãitã în careul celor de la Sporting. În repriza secundã, jocul a fost unul echilibrat, cele douã formatii împãrtindu-si numãrul de ocazii. Din pãcate, spre deosebire de meciul cu FC Cretesti (32-0), când se grãbeau sã scoatã mingea din poarta adversã, jucãtorii de la Sporting au fost mai preocupati sã tragã de timp în partea secundã si sã se multumeascã cu o victorie la limitã. De partea cealaltã, CSM Vaslui a dezamãgit, iar lipsa antrenamentelor si a unui antrenor cu experientã, cel putin la nivelul Ligii 4, si-a spus cuvântul. La meci au asistat aproape 200 de spectatori, printre acestia numãrându-se si Adrian Porumboiu si arbitrii de Liga 1, Daniel Hulubei si Ovidiu Artene, dar si Marius Arcãleanu, consilier local.