13.2 C

CSM Vaslui, o nouã demonstratie de fortã

CSU Galati – CSM Vaslui 20-34 (12-15)

VICTORIE… Meci fãrã emotii pentru handbalistii de la CSM Vaslui, în etapa a IX-a a Diviziei A. Elevii lui Leonard Bibirig au câstigat clar disputa cu CSU Galati si sunt invincibili în campionat.

Gazdele au practicat un joc foarte bun mai ales în prima reprizã, când au si condus de douã ori, 9-7 în minutul 15 si 12-11 în minutul 21. Au urmat apoi patru goluri consecutive ale vasluienilor, care au intrat la vestiare cu un avantaj linistitior, scor 12-15. Cu un lot mult mai slab valoric, CSU Galati nu a reusit sã tinã pasul cu adversarii nici în actul secund, iar diferenta a crescut pe tabela de marcaj. S-a terminat 20-34 pentru CSM Vaslui, care este lider în campionat, cu 27 de puncte. “Dupã o primã reprizã mai echilibratã, în care am tratat cu lejeritate atât faza de apãrare cât si faza de atac, a urmat o reprizã secundã în care jucãtorii nostri au fost mult mai responsabili în tot ceea ce au trebuit sã facã. Bucuria victoriei de la Galati a fost putin umbritã de accidentarea lui Alex Farcas, care a fãcut o entorsã la piciorul drept. Sperãm ca pânã la meciul de Cupã sã se recupereze”, a declarat Leonard Bibirig dupã meciul de sâmbãtã. Pentru echipa vasluianã au marcat: Dragon (6), Al. Farcas (6), Popa (5), Carali (4), Dediu (4), Cumpãnici (4), Iozu (2), Voinea (2), Polocoser (1). Etapa viitoare, CSM Vaslui va juca pe teren propriu, contra celor de la CSM Bacãu, într-un meci ce va închide prima parte a sezonului regulat.