13.2 C
18-mai-2024

CSM Vaslui, pe loc de play-off dupã victoria cu Timisoara

CSM Vaslui – Politehnica Timisoara        28-24 (13-11)

SUCCES… CSM Vaslui a obtinut o victorie importantã, 28-24 (13-11), în fata Politehnicii Timisoara, pe teren propriu, în partida restantã din etapa a saptea a Ligii Zimbrilor la handbal masculin. Dupã opt meciuri, Vasluiul se aflã pe locul 8, ultimul care asigurã calificarea în play-off.

Si de aceastã datã, Vasluiul a fost puternic la nivelul liniei de 9 metri, acolo unde s-a si fãcut diferenta. Interii Acatrinei si Karamyshev, alãturi de centrul Amihãesi, au fãcut o partidã perfectã, marcând împreunã nu mai putin de 22 de goluri! Desi au fãcut o partidã bunã pe faza defensivã, extremele n-au fost în apele lor în atac, acolo unde au marcat putine goluri. Debutul meciului a apartinut timisorenilor, 3-0 în minutul 2, dar vasluienii au revenit repede în meci, 4-4 în min. 11. Pânã la pauzã, trupa lui Bibirig a reusit sã preia conducerea si sã intre la cabine în avantaj: 13-11! Partea secundã a fost controlatã de CSM Vaslui, 21-18 (min. 46), 25-21 (min. 53), meciul încheindu-se cu o victorie la patru goluri: 28-24. Pentru CSM Vaslui au înscris: Acatrinei (9 goluri), Karamyshev (7), Amihãesi (6), A. Farcas, Carali (câte 2 reusite), Polocoser si Dragon (câte 1 gol). Dupã 8 meciuri jucate, CSM-ul se aflã pe locul 8, cu 12 puncte, iar sâmbãtã, de la ora 11.00, va juca, acasã, împotriva celor de la CSM Resita.