4.8 C

Cu gândul la derby

HCM Botosani – HC Vaslui 22-31 (10-14)

ULTIMA REPETITIE… Vasluiul îsi continuã seria victoriilor dupã ce s-a impus fãrã prea mari emotii, în deplasare, în fata celor de la HCM Botosani (33-21), formatie care nu a contat decât în primele 15 minute ale partidei. Pentru trupa pregãtitã de Leonard Bibirig urmeazã cel mai important test al anului, derby-ul de joi cu CSM Cãlãrasi.

Handbalistii vasluieni au fãcut o bunã repetitie înaintea derby-ului cu CSM Cãlãrasi care va avea loc joi, 28 noiembrie, de la ora 18.00. HC Vaslui a câstigat la un scor concludent 33-21 (14-10), partida din deplasare cu HCM Botosani. Partida a fost aprig disputatã, ambele echipe jucând cu multã ambitie si dorintã de victorie. Cu o salã plinã în spate, botosãnenii au început tare si dupã zece minute conduceau pe tabela de marcaj cu 5-4. Reactia vasluienilor nu s-a lãsat mult asteptatã, elevii lui Leonard Bibirig reusind sã întoarcã rezultatul în câteva minute (8-6 min. 15). Pânã la pauzã jocul a fost unul echilibrat, HC Vaslui intrând cu un avantaj de patru goluri, scor 14-10. În partea secundã, Vasluiul a continuat sã joace bine si sã domine partida, în timp ce botosãnenii nu au reusit decât sã se apropie la o diferentã de trei goluri. În final, HC Vaslui s-a impus cu 33-21 si a obtinut cea de-a zecea victorie consecutivã din aceastã stagiune. Pentru HC Vaslui au înscris: Tutu (sapte goluri), S. Iacob, M. Ignat (câte cinci), S. Ignat (trei), Hagiu, Bejinariu, Cotinghiu, Anton (câte douã), Barac, Soare si Acatrinei (câte unul). Ultima achizitie a Vasluiului, portarul Bogdan Pralea, adus de la CSM Cãlãrasi a evoluat excelent în meciul de la Botosani, a dat sigurantã în poartã si a avut câteva interventii foarte bune din situatii de unu la unu.