17.6 C

Cupa “Gheorghe Nestianu” la sah, la Bârlad (foto)

NOUTATE Clubul de sah “Gheorghe Nestianu” si Cercul Militar Bârlad au organizat, sub egida Federatiei Nationale de Sah, o competitie pentru seniori, Cupa “Gheorghe Nestianu “ editia a-II-a, în perioada 23 – 25 septembrie. Clubul bârlãdean este afiliat la Federatia Românã de sah numai cu jucãtori legitimati la sediul Cercului Militar Bârlad. Au participat concurenti din Bârlad, Vaslui, Craiova, Galati si alte localitãti din tarã. Cupa a fost adjudecatã de Victor Romcovici, din Bârlad.

La acest concurs au participat 12 concurenti, din Bârlad, Vaslui, Craiova, Galati etc. Este primul concurs care a fost în orasul Bârlad prin Federatia Românã de Sah si cel mai puternic, cu patru maestri si patru jucãtori de categoria I. Concursul s-a desfãsurat în „Sistem Elvetian”, pe durata a sapte runde, având timpul de gândire 61 de minute/jucãtor, si a fost arbitrat de Dumitru Cãtãlin Baban. La departajare, în caz de egalitate, s-a aplicat: sistemul de coeficienti “Bucholtz mediu, Bucholtz si Progresivul”. Festivitatea de premiere a avut loc duminicã, 25 septembrie, în jurul orei 11.30, amfitrioni fiind Jean Mocanu, presedintele clubului bârlãdean organizator, si arbitrul Dumitru Cãtãlin Baban. “Multumim sponsorului Alin Ciprian Cordas care a fost si jucãtor la acest concurs. De asemenea, tin sã multumesc în mod special Directiei Judetene pentru Sport si Tineret Vaslui, care ne-a sprijinit cu cupe si medalii, precum si prefectului judetului Vaslui, Daniel Olteanu, pentru sprijinul acordat prin interventia la Directia Judeteanã de Sport si Tineret Vaslui. Mai mentionez cã am cerut sprijin la edilii bârlãdeni, dar … nu mi s-a acordat. Vreau în mod special sã subliniez cã acest sport, care are la Bârlad, în clubul nostru, 80 de membri, nu are nici în prezent un sediu unde sã-si desfãsoare activitatea si supravietuim doar prin sprijinul sponsorilor”, a spus Jean Mocanu, care a fost si el unul din sponsorii acestui concurs. La seniori, locul I si Cupa “Gheorghe Nestianu” la sah a fost obtinutã de Victor Romcovici, cu 6,5 puncte câstigate, urmat pe locul II de alt bârlãdean, Cezar Crãiescu, cu 5,5 puncte, iar pe locul III s-a situata Iulian Romascu, cu 5 puncte. Ca valoare, câstigãtorul premiului I si al cupei a fost premiat cu 125 de lei, locul II cu 75 de lei, iar locul III cu 50 de lei. La sectiunea veterani, peste 65 de ani, locul I a fost ocupat de Neculai Cristea (40 de lei), locul II de Aurel Ivascu (30 de lei), ambii din Bârlad, si locul III de Trãian Popescu – Craiova (20 de lei). A mai fost acordatã o diplomã de Excelentã lui Alin Ciprian Cordas, care a primit si el un trofeu si 50 de lei. Urmãtorul concurs de sah la care participã membri Clubului de Sah “G. Nestianu” se va desfãsura sâmbãtã, 1 octombrie – pentru seniori si pe 7 octombrie, pentru copii, ambele evenimente fiind organizate de CARP “Elena Cuza” din Bârlad.