19.7 C
25-apr.-2024

Cupa „Podul Înalt” a ajuns la final

ARUNCÃRI… Editia a doua a Cupei „Podul Înalt” la aruncãri s-a desfãsurat duminicã la Vaslui si s-a bucurat de o participare importantã de la 17 cluburi din tarã. Sportivii vasluieni au obtinut patru medalii, una de aur si trei de bronz. Cea mai bunã performantã din toatã competitia a fost realizatã de vasluianul Andrei Micu, cu o aruncare impresionantã, de 72, 39 metri.

La sfârsitul sãptãmânii trecute, Baza Sportivã a C.S „Viitorul” Vaslui a gãzduit cea de-a doua editie a Cupei „Podul Înalt” la atletism – aruncãri. În programul de concurs au fost prevãzute patru probe: Ciocan, Greutate, Sulitã si Disc, la feminin si masculin, pentru cinci categorii de vârstã, copii, juniori 1, 2 si 3 si tineret. Clubul vasluian a participat doar la probele de Ciocan si Greutate, cu elevii pregãtiti de Laurentiu Maxim si Ciprian Popa. Cel mai bun rezultat al vasluienilor a fost obtinut de Andrei Micu, cel care a cucerit medalia de aur la juniori 1, cu o aruncare de 72, 39 metri. Andrei Bot (copii 1) s-a clasat pe locul trei în proba de aruncare a ciocanului, Ionut Melinte (juniori 2) a obtinut si el locul trei, iar Stefania Gîndu (copii 1) a obtinut medalia de bronz în proba de Greutate. Cupa „Podul Înalt” a fost organizatã de CS „Viitorul”, în colaborare cu DJTS Vaslui pi Federatia Românã de Atletism, iar la festivitatea de premiere a fost prezent si viceprimarul Dragos Cazacu. Iatã lista cluburile prezente la Cupa „Podul înalt” Vaslui: Viitorul Vaslui, Atletic Roman, CSS Focsani, LPS Roman, Crisul Oradea, CSM Buzãu, CSS Câmpina, CA Roman, Gloria Buzãu, Steaua Bucuresti, Scoala 190 Onicescu, Atletic Adjud, LPS Iasi, Ceahlãul Piatra-Neamt, LPS Piatra-Neamt, Olimpia Bucuresti si Dinamo Bucuresti.