10.4 C

Cupa Primãverii la sah (FOTO)

CONCURS DE PRIMÃVARÃ….Clubul de sah “Gheorghe Nestian” din Bârlad, reprezentat de Jean Mocanu, presedintele acestui club si instructor de sah, împreunã cu Cercul Militar Bârlad, reprezentat de maistrul militar principal Lucian URSU, seful Cercului Militar Bârlad, au organizat o competitie de sah pentru seniori, „Cupa Primãverii”, în perioada 15-17 martie, la Cercul Militar Bârlad. Concursul a fost arbitrat de Jean Mocanu. Au participat 14 jucãtori legitimati si nelegitimati, din municipiul Bârlad. Festivitatea de premiere a fost duminicã, 19 martie, în jurul orei 10:00.

La sedinta tehnicã s-a stabilit ca sistemul desfãsurare a concursului sã fie în „ Sistem Elvetian “ a sase runde. Împerecherea s-a fãcut dupã un program „ Swiss Perfect “, iar timpul de gândire a fost de douãzeci si cinci de minute/jucãtor. Criteriile de departajare în caz de egalitate de puncte, au fost Bucholtz, Bucholtz mediu si victorie directã, criterii impuse de program.

Turneu A, jucãtori legitimati la clubul Gheorghe Nestian

Podiumul seniorilor legitimati la clubul bârlãdean de sah a fost: Locul 1- Leonard Nedelcu, locul 2 – Tiberiu Cezar Crãiescu, locul 3 – Neculai Cristea. Cei trei au primit bani, diplome si medalii.

Turneu B, jucãtori nelegitimati

Podiumul nelegitimatilor: Locul 1 – Daniel Diaconu, locul 2 – Nicu Englezu si locul 3 – Gheorghe Nedelcu.

“Multumim Directiei Judetene pentru Sport si tineret Vaslui, reprezentat prin Directorul Executiv Rãducu Tatu si lui Gãrgut Virgil, pentru sprijinul acordat, constând în acordarea medaliilor atât la seniori, cât si la copii. Sponsorul principal am fost eu, Jean Mocanu, sprijinind concursul financiar, cu diplome personalizate si trofeu. M-am gândit cã nu existã pentru un sportiv, indiferent ce sport practicã o multumire sufleteascã mai mare decât atunci când ridicã trofeul deasupra capului. În prezent s-a desfãsurat si concursul pentru copii, care s-a încheiat pe 19 martie, premierea urmând a avea loc joi, 23 martie.”, a precizat Jean Mocanu, presedintele Clubului de sah “Gh. Nestian” din Bârlad.