11.1 C

De la extaz la agonie, în doar 5 minute (foto)

HC Vaslui – Steaua Bucuresti 22-29 (14-11)

REPRIZE DIFERITE… Expresia „de la extaz, la agonie este un singur pas” s-a aplicat perfect, ieri, la meciul dintre HC Vaslui si Steaua Bucuresti. Echipa localã a practicat un handbal fantastic în prima reprizã, a condus cu 14-11 la pauzã, însã în a doua parte a avut o cãdere, care le-a permis oaspetilor nu doar sã revinã în joc, ci sã se si impunã la o diferentã care nu lasã loc la prea multe comentarii, scor 22-29.

Cu toate cã sansele nu prea erau de partea noastrã la începutul jocului, având în vedere cã Steaua venea la Vaslui din postura de lider al clasamentului, elevii lui Bogdan Pralea au început excelent partida, conducând pânã în minutul 10, gratie golurilor marcate de Gabi Bujor si Silvian Amihãesi. Abia în minutul 11 si-a arãtat si Steaua coltii, când a egalat la 4-4, însã HC Vaslui a gestionat foarte bine momentul si, cu ajutorul „îngerului pãzitor” Bogdan Pralea, s-a distantat din nou de „ros-albastri”, scor 9-6 minutul 22. Ecartul de trei goluri s-a mentinut pânã la finalul primei reprize, când tabela indica 14-11 pentru gazde. Un scor la care foarte putini spectatori din salã sperau la începutul partidei.

O reprizã secundã de cosmar

Bucuria acestora a fost si mai mare în startul pãrtii a doua, când Dediu si Rãzvan Farcas au dus diferenta la cinci goluri, scor 18-13, min 39. Din minutul 40 si pânã în 45, jocul Vasluiului a cãzut inexplicabil, „picaj” de care Steaua a profitat din plin, reusind, în minutul 45, sã egaleze la 19. Revenirea stelistilor i-a surprins pe jucãtorii gazdã, care în ultimul sfert de orã au mai marcat doar trei goluri în poarta bucurestenilor. S-a terminat 22-29 pentru liderul clasamentului, rezultat care ne-a depãrtat la cinci puncte de ocupanta locului 8, ultimul care asigurã prezenta în play-off. Marcatorii Vasluiului în meciul cu Steaua: Silvian Amihãesi 8 goluri, Gabi Bujor 4 goluri, Claudiu Dediu 4 goluri, Vali Anton 2 goluri, Vasilicã Barac 1 gol, Moldovanu 1 gol, Mihai Bujor 1 gol, Rãzvan Farcas 1 gol.