13.3 C

Debut cu dreptul în faza a doua a play-off-ului

HC Valsui – Politehnica Timisoara 28-27 (16-13)

MAI BUNI…Eliminatã din lupta pentru medalii de CSM Bucuresti, echipa vasluianã de handbal continuã sã evolueze în faza a doua a play-off-ului pentru pozitionarea finalã în clasament. Prima confruntare pentru vasluieni în zona 5-8 a fost una fericitã, elevii lui Sandu Iacob si Alexandru Acsinte trecând sâmbãtã, pe teren propriu, de Politehnica Timisoara cu scorul de 28-27.

Debutul de partidã le-a apartinut oaspetilor care au condus în primele minute (1-4, 2-5) însã gazdele au revenit treptat iar la pauzã au reusit chiar sã intre cu un avatnaj de 3 goluri, scor 16-13. În repriza secundã Politehnica Timisoara a egalat de câteva ori situatia pe tabelã, însã handbalistii vasluieni au gestionat foarte bine bine finalul de meci si s-au impus la diferentã de un gol, scor 28-27. Seria meciurilor pentru locurile 5-8 se mutã la Timisoara, jocul al doilea dintre Politehnica si HC Vaslui urmând a se juca miercuri, de la ora 18:30, în sala „Constantin Jude”. Se joacã dupã sistemul „douã din trei”, cu un eventual meci decisiv tot la Vaslui.

Sala aproape plinã

Iubitorii handbalului din Vaslui au rãspuns apelurilor jucãtorilor si sâmbãtã au umplut Sala Sporturilor. Publicul a fost, practic, al optulea jucãtor al gazdelor, fãcându-si de mai multe ori simtitã prezenta. Fãrã sã gresim, putem spune cã o mare contributie la aceastã victorie au avut-o si, care si-au împins favoritii de la spate pe toatã durata partidei.

Gabi Bujor, o nouã evolutie la superlativ

Gabriel Bujor a bifat sâmbãtã o nouã evolutie impecabilã. Extrema dreaptã vasluianã a fost cel mai bun jucãtor de pe teren si principalul marcator al gazdelor, înscriind nu mai putin 10 goluri. Cu reusitele din meciul cu Timisoara, Gabi a ajuns la cota 181 goluri în acest sezon, fiind golgheterul Ligii Nationale. HC Vaslui a mai punctat prin Dediu 5, Hrimiuc 5, Anton 3, M. Bujor 3, Cotinghiu 1 si Hagiu 1.