8.4 C
27-apr.-2024

Debut rusinos în noul sezon

HC Vaslui – Potaissa Turda 28-45 (13-23)

LA PÃMÂNT…Echipa de handbal a Vasluiului a avut parte de un debut de cosmar în noua editie de campionat. Elevii lui Sandu Iacob au pierdut în fata Potaissei Turda cu scorul de 28-45, dupã un meci în care nu au arãtat nimic.

Soarta partidei s-a decis în primele minute, si asta deoarece oaspetii de la Turda i-au luat ca din oalã pe handbalistii vasluieni. Dupã doar cinci minute tabela indica deja un neverosimil 0-5, ceea ce l-a fortat pe Sandu Iacob sã solicite primul time-out al partidei. Sfaturile tehnicianului nu prea au prins la jucãtori, astfel cã pânã în minutul 15, ecartul a crescut la 7 goluri, scor 4-11. Ca un boxer prins în corzi, Vasluiul nu reuseste sã iasã din “bombardamentul” adversarului iar pânã în minutul 25 scorul se face 12-19. În salã încep sã aparã primele nemultumiri. Fanii prezenti si ieri în numãr mare la Salã se asteptau sã vadã altceva din partea favoritilor. Însã handbalistii vasluieni au evoluat ieri de parcã se adunaserã din vacantã cu o zi înainte. Pauza trimite Potaissa la vestiar cu un avantaj mai mult decât linistitor, 13-23. Repriza a doua a început mai bine pentru gazde, care au reusit o serie de trei consecutive, însã totul s-a dovedit un foc de paie. Din minutul 39 oaspetii au apãsat din nou pedala de acceleratie si au dat de pãmânt cu Vasluiului, practicând un joc mai mult decât spectaculos, aplaudat la scenã deschisã de spectatorii prezenti în salã. S-a terminat 28-45 pentru Turda, într-un meci pe care suporterii vasluieni îl vor cât mai repede uitat.

“Nu ne asteptam sã câstigãm la asa scor”

SURPRINSIDiferenta mare de scor cu care Potaissa Turda s-a impus la Vaslui i-a luat prin surprindere pânã si pe elevii lui Horatiu Gal. Acestia se asteptau sã aibã parte de o misiune mult mai dificilã în Moldova

“Niciodatã nu ne asteptam sã câstigãm la asa scor. Întotdeuna am avut partide dificile aici, la Vaslui, cred cã am câstigat o singurã datã în ultimii ani. Mã bucurã cã am început astfel campionatul. Nu cã am câstigat la o asa diferentã ci pentru punctele puse în joc. Este pentru prima datã în ultimii ani când începem campionatul cu o victorie asa categoricã si sper sã ne mentinem pe aceeasi linie”, a declarat Ionut Stef.