17.6 C

Derby-ul etapei, distrus de un arbitraj de toatã jena (foto)

Pajura Husi – FC Vaslui 6-1

BÃTAIE DE JOC…Se spune cã arbitrajul Ligii a IV-a este pe mãsura fotbalului jucat, adicã mediocru spre foarte slab. Contrariul a fost demonstrat ieri, la Husi, acolo unde liderul Pajura Husi a primit vizita ocupantei locului 4, FC Vaslui. Meciul care se anunta derby-ul etapei s-a dovedit un fiasco total si asta din cauza brigãzii de arbitrii, condusã de Andrei Ghemu, care a fãcut praf partida, ajutând Husul sã se impunã cu 6-1, un scor care nu reflectã realitatea din teren. Pânã si gazdele, care au fost clar avantajate de „fluieras” s-au declarat dezamãgite de evolutia acestuia. „Dupã meci am fost la el, la vestiare, si i-am zis cã nu are nici o treabã cu <<meseria>> asta. Si-a fãcut meciul greu din cauza deciziilor eronate pe care le-a luat”, a declarat antrenorul Pajurei. Poate n-ar fi rãu ca sefii Comisiei Judetene a Arbitrilor sã acorde mai multã încredere arbitrilor tineri, cum e cazul lui Balan Dragos, care a condus impecabil meciul FC Vaslui- Atletic Bârlad, si sã-i delege pe cei mai „bãtrâni” la meciuri mai usoare, pentru cã asa cum ne-a arãtat Andrei Ghemu ieri, vârsta nu tine loc nici de experientã si nici de întelepciune.

În mod normal, un meci care se terminã cu 6-1 nu lasã loc de prea multe discutii. Partida de ieri, dintre Pajura Husi si FC Vaslui a fost însã una tare ciudatã, pentru ambele tabere. Si asta din cauza sefilor Comisiei Judetene a arbitrilor, care au trimis la centru un bãiat pe care doar faptul cã stie sã sufle într-un fluier îl leagã de arbitraj. Nici tusa n-a fost mai „binecuvântatã”. Desi era derby-ul rundei, conducerea arbitrajului vasluian l-a delegat pe „stagiarul” Andrei Brânzã, care avea sã o comitã grav. Partida a început practic de la 1-0 pentru gazde, care au deschis scorul în minutul 2, printr-o superbã loviturã liberã, executatã de la 20 de metri. În minutul 13, fundasii Vasluiului fac un hent involuntar în careu, centralul, aflat la 5 metri de fazã, lasã jocul sã continue, însã faza e întoarsã de tusierul Brânzã, care de la 30 de m depãrtare, ridicã fanionul si-l forteazã pe central sã acorde penalty pentru Pajura. Se face 2-0, scor cu care se intrã la vestiare. O primã reprizã condusã autoritar de gazde, care au practicat un joc mult mai bun. Startul pãrtii a doua apartine însã „galben-verzilor”, care revin mult mai determinati de pe bancã. În minutul 53, Cristi Buruianã suteazã de la 25 de metri, portarul husean greseste iar mingea intrã în poartã. Pe val, vasluienii continuã sã atace iar în minutul 57 pãtrund din nou periculos în careul gazdã prin Cristi Humã. Atacantul dribleazã fundasii centrali, însã este pus la pãmânt de golkeeper-ul Pajurei, care are o intrare demnã de rugby. Penalty clar, însã centralul preferã sã-i acorde cartonas galben jucãtorului vasluian, pe motiv cã a simulat. Decizia îi lasã mascã pânã si pe fanii Husului, care recunosc cã se impunea acordarea unei lovituri de la 11 m. Imediat la faza urmãtoare, Pajura scapã pe contraatac, înscrie pentru 3-1, iar de aici meciul se rupe. „Galben-verzii” joacã cu nervii întinsi la maxim, „ciupiti” în continuare de „fluieras”, gazdele îsi vãd de treabã si mãresc ecartul la 5 goluri, încheind meciul cu o victorie clarã, scor 6-1.

Ambele tabere, nemultumite de arbitraj

La finalul partidei, atât gazdele cât si oaspetii s-au plâns de arbitraj. „Prin deciziile luate a scãpat jocul de sub control. Dupã meci am fost la el la verstiare si i-am zis sã se lase de „meseria” asta pentru cã nu are nici o treabã. A dezavantajat ambele echipe” ne-au declarat oficialii huseni. „Cine vede o diferentã atât de mare de scor crede cã pe teren a fost o singurã echipã. Am fost clar dezavantajati de arbitraj, care la scorul de 2-1 a refuzat sã ne dea un penalty clar. Pe viitor vom cere recuzarea acestui central pentru cã nu e prima datã când ne nedreptãteste”, au afirmat si oficialii vasluieni.