10.4 C

Derby-ul Moldovei, dat la pace pe “Municipal” (foto)

Vasluiul a scos doar un egal din confruntarea cu Galatiului

ECHILIBRU…Vasluiul si Galatiul au încheiat nedecis, scor 1-1, derby-ul Moldovei, partida care nu a fost nicidecum lipsita de spectacol sau de momente tensionate.

Stadionul “Municipal” din Vaslui a gazduit ieri un nou meci al “galben-verzilor”. La mai bine de trei luni de când FC Vaslui si-a încetat activitatea, pe stadion a rasunat din nou imnul echipei, tabela de marcaj a fost din nou pusa în functiune iar suporterii si-au reluat locurile pe scaune. Si asta deoarece Vasluiul urma sa întâlneasca Galatiul, în anii precedenti una dintre cele mai tensionate întâlniri. Chiar daca a fost vorba doar despre un meci amical al echipelor de juniori ale celor doua cluburi, jucatorii ambelor formatii au pus serios osul la treaba, rezultând un spectacol fotbalistic. În prezenta primarului Vasile Paval, care a urmarit meciul de pe banca de rezerve, vasluiulenii au acaparat startul de partida, în primele 10 minute trecând de doua ori pe lânga deschiderea scorului. În minutul 9 chiar au reusit sa o bage în ate, însa arbitrul nu a fost de acord cu golul semnalizând o pozitie de offside. În tribune, atmosfera era la fel de tensionata ca la un meci al echipelor mari. La tribuna 0, vasluienii aveau ceva mai multe de împartit, la fel ca si pe timpul echipei mari, cu arbitrii de tusa. Invective, nemultumiri si sfaturi “de viitor”. La tribuna a II-a, cei peste 30 de galateni prezenti la meci îsi încurajau favoritii la fiecare faza de atac. Au fost putine ce-i adevarat, pentru ca la Sporting Juniorul Vaslui , linia de fund de nedepasit în prima repriza. Pe faza de atac, baietii antrenati de Ionut Chiochiu îsi fac din nou datoria iar în minutul 26 îl inving pentru a doua oara pe Nistor, portarul galatenilor. Si de aceasta data, brigada de arbitrii s-a evidentiat în fata vasluienilor deja nemultumiti, anulând reusita pentru o noua pozitie de offside. Pentru a pune presiune si mai mare pe “fluierasi”, aproximativ 20 de suporteri de la tribuna I îsi fac curaj si se muta la Peluza Nord, locul de unde orice “recital” este permis. În teren, Vasluiul domina clar, dar steril. La pauza, cele doua formatii intra la vestiare cu scorul de 0-0. Primarul îsi termina programul la stadion pentru a se pregati de cel din Centrul Civic, cu trupa Holograf în prim-plan. Partea a doua se desfasoara sub acelasi registru ca si cel din prima repriza: Vasluiul cu constructia, Galatiul cu contraatacul. June, minutele 50 si 52, Manolache, minutul 55 îl pun din nou la grea încercare pe portarul advers, fara a reusi însa sa modifice tabela. Cu 10 minute înainte de final, Cracea jr. reuseste cea mai frumoasa executie a partidei, însa mingea trimisa elegant peste goalkeeperul advers loveste bara. Minutul 74 îi gaseste pe vasluieni cu toata echipa în terenul Galatiului iar imprudenta de a lasa apararea descoperita este imediat taxata de Vartolomei, printr-un contraatac scoala. 0-1 iar nemultumirile din tribuna începeau sa capete accente dramatice. Noroc de Bogdan Baciu, care la nici 5 minute de la golul “alb-rosilor” reuseste sa restabileasca egalitatea printr-un sut imparabil din interiorul careului. 1-1, minutul 77 iar în cele trei minute ramase, niciuna dintre echipe n-a mai reusit sa se remarce.