10.4 C

Derby-ul Seriei Est, decis în prelungiri

Liga 5

SPECTACULOS… FC Ghergheleu a învins-o cu scorul de 4-3 pe Avântul Solesti în derby-ul etapei a treia din Seria Est a Ligii 5, disputat pe terenul din localitatea Satu Nou, comuna Solesti. Cristian Ciofu (2), Marius Dorian si Dumitru Bursuc au adus o victorie extrem de importantã pentru echipa din Ghergheleu, comuna Codãesti.

A fost unul dintre cele mai spectaculoase meciuri ale acestui început de sezon, oaspetii au condus de trei ori, dar solestenii au revenit de fiecare datã. Golul victoriei a venit în ultimul minut de joc, când Cristian Ciofu a înscris cu un sut puternic din interiorul careului. În urma acestui rezultat, FC Ghergheleu a rãmas pe primul loc în Seria Est, cu maximum de puncte dupã primele trei runde. De partea cealaltã, Avântul Solesti se aflã pe locul doi, cu sase puncte. În runda urmãtoare, FC Ghergheleu joacã, pe teren propriu, cu SC 2000 Lipovãt, în timp ce solestenii se deplaseazã la Vãleni, pentru duelul cu echipa localã, Viitorul. Tot în Seria Est, Viitorul Vãleni a câstigat cu 3-0 duelul cu Avântul Codãesti, iar SC 2000 Lipovãt a terminat la egalitate, scor 2-2, cu Victoria Muntenii de Jos. În Seria Vest, Vulturul Bãlteni si Avântul Zãpodeni au oferit un meci spectaculos, încheiat, cum altfel, la egalitate, scor 4-4. Gazdele au condus cu 3-1, Zãpodeniul a întors rezultatul, dar „vulturii” au egalat în ultimele minute ale partidei. În aceeasi serie, Unirea Negresti a câstigat la Mãrãseni, în duelul cu echipa Vointa Stefan cel Mare. Iatã toate rezultatele din runda cu numãrul 3 din Liga 5.