13.3 C
26-apr.-2024

Diferenta s-a fãcut în repriza secundã

Ozana Târgu Neamt – Husana Husi   2-0 (0-0)

DEZAMÃGIRE… Husana Husi rãmâne fãrã punct(e) în meciurile din deplasare si dupã jocul de la Târgu Neamt. Partida împotriva Ozanei nu a adus nimic în plus fatã de meciurile de afarã ale husenilor. Au pierdut cu 2-0, dupã o partidã în care au avut o barã, iar în ultimele 15 minute au jucat în zece oameni.

Nu a fost sã fie nici la Târgu Neamt, astfel cã fotbalistii huseni rãmân fãrã punct(e) în deplasare în acest sezon al Ligii 3. Prima reprizã a fost una destul de închisã, tacticizatã, cu putine faze de poartã. Cea mai mare ocazie a apartinut husenilor, care au lovit bara transversalã, în minutul 24, când au beneficiat de o loviturã liberã din marginea careului. În partea secundã, târgnemtenii au intrat mai motivati si au avut prima ocazie în minutul 48, însã lovitura de cap a lui Moisi a trecut putin pe lângã. Câteva minute mai târziu, în minutul 54, gazdele reusesc sã deschidã scorul, prin Zaharia, dupã un sut la coltul lung. În ultimele 15 minute, Husana a jucat în inferioritate numericã, cãpitanul si golgeterul echipei în acest sezon, Sergiu Gîrdea, a vãzut douã cartonase galbene si a fost eliminat. Desi au rãmas în zece, fotbalistii huseni au pus presiune la poarta adversã, însã cei care au înscris au fost tot gazdele, în minutul 83, prin Asãvoae, pe contraatac. S-a terminat 2-0, iar husenii rãmân cu 7 puncte dupã cea de-a opta etapã din Seria 1 a Ligii 3. Husenii au jucat în formula: Miron – Tenu, Dumitru, Ruja, Tucã – Chirica, Gîrdea, Berezeanu, Vlad, Tan Xian – Solomon.

S-a pariat pe victoria Husiului

Casele de pariuri au scãzut dramatic cota la victoria Husanei înainte de meciul de la Târgu Neamt. Cotele pentru victoria echipei antrenate de Cãtãlin Nicolau au înregistrat o evolutie neobisnuitã. Una dintre agentii a deschis oferta cu cota 4.20 pentru victoria husenilor, iar cu câteva minute înainte de startul partidei cota coborâse la 2.30. Pentru victoria Ozanei cotele au urcat de la 1.65 la 2.35.