14 C
23-apr.-2024

Din nou pe primul loc

CSU Suceava- HC Vaslui 18-24

VICTORIE….HC Vaslui a reusit sã facã un joc foarte bun la Suceava, reusind sã se impunã în fata ocupanetei locului trei cu scorul de 24-18. În urma acestei victorii, handbalistii antrenati de Leonard Bibirig au revenit pe primul loc în clasament, iar sansele sã evolueze si la anul în Liga Nationalã sunt foarte mari.

HC Vaslui a câstigat miercuri, fãrã emotii, partida de la Suceava cu Universitatea, din cadrul rundei a III-a a play-out-ului Ligii Nationale. Trupa antrenatã de Leonard Bibirig a avut un start de meci foarte bun, iar dupã primele zece minute luase deja un avans de trei goluri, scor 10-13. Cu cinci minute înainte de finalul primei pãrti, sucevenii au încercat o revenire pe tabela de marcaj, au reusit sã reducã din diferentã (10-12) însã apãrarea Vasluiului s-a descurcat impecabil, cu Marius Ignat vârf de lance, reusind sã blocheze atacurile gazdelor. De punctat au fãcut-o tot “ros-albastrii”, stabilind scorul pauzei, 10-13. A doua reprizã a adus si mai multã determinare în tabãra vasluianã, care, în minutul 51 creste ecartul la cinci goluri, scor 16-21. Hotãrâti sã nu mai scape victorie printre degete, vasluienii apasã si mai tare pedala de acceleratie, forteazã o desprindere si mai clarã, pe care o izbutesc, mai ales cu ajutorul fratilor Bujor, în minutul 56 (17-23) si pe care o mentin pânã la fluierul de final, scorul dupã cele 60 de minute fiind 18-24 pentru HC Vaslui. În urma acestui rezultat, echipa antrenatã de Leonard Bibirig si Laurentiu Cozma revine pe prima pozitia în clasamentul play-out-ului, profitând si de faptul cã Poli Timisoara a stat în aceastã etapã. Runda urmãtoarea, adicã sâmbãtã, 9 mai, Vasluiul va juca, pe teren propriu, cu Pandurii Târgu Jiu.

Marcatorii Vasluiului în meciul cu Suceva : G Bujor 9, M Bujor 6, Rosu 3, M.Ignat 3, Tutu 2, Acatrinei 1.

Bogdan Pralea: “Am jucat aproape perfect”

În ciuda victoriei clare de la Suceava, care i-a urcat din nou pe prima pozitie a calsamentului, handbalistii antrenati de Leonard Bibirig rãmân cu picioarele pe pãmânt.

Marius Ignat, unul dintre cei mai buni vasluieni în partida de ieri a declarat dupã joc cã echipa se aflã pe drumul cel bun. însã pânã la risipirea emotiilor retrogradãrii, mai este de muncã. ““Ne-am dorit mai mult victoria astãzi (n.r. ieri). S-a vãzut din modul de abordare a jocului. Suntem în obiectiv. Cred cã în procent de 50 la sutã ne-am salvat de la retrogradare” a declarat pivotul vasluian. Acesta a fost sustinut de Bogdan Pralea, care a pus victoria de ieri pe seama jocului “aproape perfect” fãcut de echipã. “Multumesc colegilor, care s-au dãruit pentru victorie. Este meritul întregului grup. Am jucat aproape perfect. Meritãm aceastã victorie.”a declarat dupã meci portarul Vasluiului.