10.7 C
20-apr.-2024

Doar egal pentru Sporting Vaslui

Juniori

PAS GRESIT… Sporting Juniorul Vaslui U17 pierde puncte importante în lupta pentru calificarea în semifinalele Ligii Elitelor U17 dupã ce sâmbãtã, în ultima etapã a turului, a fãcut doar 1-1 acasã cu Dunãrea Cãlãrasi.

Cu Sporting Juniorul Vaslui pe locul doi, la douã puncte de Viitorul Constanta, si Dunãrea Cãlãrasi pe locul patru, meciul direct se anunta un derby al etapei. Între douã echipe care stãpânesc contraatacul, dar au lacune la constructie, era nevoie de una care sã ia initiativa. Cum „galben-verzii” au jucat mai mult cu mingi lungi, în spatele fundasilor adversi, cei care au avut posesia mai mult timp au fost oaspetii. Dunãrea Cãlãrasi a condus ostilitãtile în prima reprizã, când ocaziile au fost rare. Însã, singurul gol al primei reprize a apartinut Vasluiului dupã ce Edi Grigore a înscris cu capul din sase metri. Repriza secundã a început în nota de dominare a cãlãrãsenilor, care si-au trecut în cont si o ratare uriasã, trimitând mingea în transversalã. Câteva minute mai târziu, Dunãrea Cãlãrasi a reusit sã egaleze, dupã un penalty acordat destul de usor de centralul partidei. Dupã ce s-a vãzut egalatã, echipa lui Cornel Cracea s-a pus pe construit faze. Dupã trei ocazii destul de importante, vasluienii au cerut penalty în douã rânduri, dar arbitrul Adrian Sava nu a dictat nimic. S-a terminat 1-1, iar Sporting Juniorul Vaslui acumuleazã 21 de puncte si rãmâne pe locul secund în Seria 1 a Ligii Elitelor U17.