17.2 C

Douã medalii de argint pentru atletismul vasluian

Atletism

AU VIITOR… Atletii vasluieni au obtinut douã clasãri pe podium la Campionatul National de atletism – juniori 1. Cristina Balaur (LPS Vaslui) a luat argintul la 1.500 de metri, iar Raul Vrabie (CSS Bârlad/CSM Bistrita) a cucerit medalia de argint în proba de 3.000 de metri plati.

Noi medalii pentru atletismul vasluian. În perioada 21-22 iunie, la Pitesti, au avut loc Nationalele de juniori 1 la atletism. Sportivii din judetul Vaslui s-au întors cu douã medalii de argint. Cristina Balaur, legitimatã la LPS Vaslui, a luat argintul la 1.500 metri, unde a încheiat cu timpul 4:36.88. Un rezultat foarte bun obtinut de atleta pregãtitã de Viorica Pintilie si Elena Bogos, mai ales ca este nãscutã în anul 2004 si a concurat împotriva unor atlete mai mari, nãscute în anii 2000 sau 2001. Cristina a alergat si la 3.000 m, unde s-a clasat pe locul 5. Medalie de argint si pentru bârlãdeanul Raul Vrabie, dublu legitimat la CSS Bârlad si CSM Bistrita, în proba de 3.000 metri. Ionela Vîrlan a terminat pe locul 6 la 3.000 de metri cu obstacole, Maria Mirabela Blãnaru a încheiat pe locul 6 la 5.000 m, iar Alexandru Bârlescu s-a clasat pe pozitia a 9-a la 1.500 metri. În cadrul competitiei de la Pitesti s-au bãtut douã recorduri nationale. La proba de 100 m, Robert Breahnã a cucerit medalia de aur, corectând vechea performantã (10,54), de aceastã data fiind cronometrat în 10,47. În proba de 110 metri garduri am asistat la un adevãrat spectacol sportiv. Alexandru Iconaru a câștigat titlul, fiind cronometrat în 13,75, nou record national (vechea performaanțã îi aparținea tot lui – 13,81.