7.4 C

DOUÃ PUNCTE PIERDUTE

Rapid – FC Vaslui 2-2

DOAR EGAL… FC Vaslui nu a început asa cum si-ar fi dorit noul sezon si a înregistrat doar un egal pe terenul Rapidului, dupã o partidã în care a arãtat cã a fost echipa mult mai bunã. Niculae, de douã ori si N’Doye nu au reusit sã închidã meciul, iar Vasluiul a trebuit sã se multumeascã doar cu un punct.

Primul meci oficial al sezonului a adus sase nume noi în primul unsprezece al Vasluiului, Coman, Elias, Celeban, Varela, Caue si Niculae, fiind noutãtile lui Sumudicã. Noul tehnician al echipei nu a schimbat sistemul de joc si a trimis în teren un 4-2-3-1, cu Marius Niculae în atac, ajutat de tripleta, Stanciu, Wesley, Sânmãrtean. Dacã FC Vaslui a jucat cu doi închizãtori, Caue si N’Doye, de partea cealaltã, Rapidul a început meciul cu un singur mijlocas defensiv, fostul jucãtor al “galben-verzilor”, Pavlovic si cu doi jucãtori în ofensivã, Pancu si Ilijoski. Cu asezãri diferite, Rapid si FC Vaslui s-au cãutat pe la mijlocul terenului, prima ocazie a meciului reusind sã aparã abia în minutul 16, când Roman nu a reusit sã-l învingã pe Coman. Sumudicã a încercat sã dea echipei un plus si a stat cu gura pe ei, iar rezultatele s-au vãzut si pe tabelã. La prima ocazie mare a Vasluiului, dupã o pasã lungã a lui N’Doye, Wesley a fãcut o preluare remarcabilã si l-a învins pe Albut. Dupã sase minute, rapidistii sunt surprinsi din nou de o pasã lungã, Varela cãtre Niculae, iar vârful “galben-verzilor” a trimis putin pe lângã poartã. Când jocul mergea în favoarea Vasluiului, Pancu scoate o loviturã liberã la 25 de metri de poarta lui Coman, pe care o transformã în gol, dupã ce mingea a fost deviatã de N’Doye. Reactia trupei lui Sumudicã a venit imediat dupã pauzã, când Niculae a deviat o minge, care a ajuns la Wesley (48), iar acesta l-a învins pentru a doua oarã pe Albut, dupã o executie formidabilã. Vasluiul putea închide meciul, însã N’Doye (64) si Niculae (76) nu au reusit sã-l învingã din nou pe portarul giulestenilor. La fel ca si în prima reprizã, “alb-visinii” restabilesc egalitatea pe final, dupã un corner, Teixeira (84), rãmas singur în careu a marcat pentru 2-2. Pe final s-a jucat deschis, iar “galben-verzii” puteau învinge, dar Antal (86) nu a reusit sã ajungã cum trebuie la mingea trimisã de Sânmãrtean, dupã o cursã de senzatie. S-a terminat 2-2, iar Vasluiul a pierdut douã puncte în partida de asearã, partidã pe care ar fi putut-o închide prin ocaziile mari ratate de Niculae si N’Doye. Rapidistii s-au dovedit a fi oportunisti si au scos un egal nemeritat.