2018

7:00

748

vizualizări

Ajuns la „Capătul Pământului”, în Antarctica, pentru a participa la ultramaratonul „The Last Deserts”, botoşăneanul Iulian Rotariu, angajat al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU), a reuşit o clasare excelentă, terminând cursa pe locul doi la general şi locul I la categoria lui de vârstă. Botoşăneanul a fost foarte aproape de a câştiga întrecerea, dar a fost devansat de un alergător din Hong Kong, Wong Ho Chang, care înaintea competiţiei avea un palmares fantastic, el reuşind să câştige anul acesta Gobi March (Mongolia) şi Atacama Crossing (Chile), terminând Namibia Race pe locul II. Iar bătălia dintre ei a fost extrem de strânsă, de la start şi până în ultima confruntare. Practic, câştigătorul era desemnat concurentul care ajungea primul la 250 de kilometri alergaţi, iar în runda a patra alergătorul din Hong Kong a fost primul care a atins această bornă. În momentul în care Chang a trecut linia de sosire, Iulian Rotariu mai avea de parcurs patru kilometri şi jumătate.